Srbsko rehabilitovalo komunisty popraveného vůdce Mihailoviće

Zahraničí
14. 5. 2015 16:59
Dragoljuba Mihailović byl po téměř sedmdesáti letech rehabilitován.
Dragoljuba Mihailović byl po téměř sedmdesáti letech rehabilitován.

Nejvyšší soud v Bělehradě po devět let trvajícím řízení rehabilitoval vůdce srbských monarchistů generála Dragoljuba Mihailoviće, kterého v roce 1946 popravili jugoslávští komunisté. Poválečný proces s vůdcem takzvaných četniků, kteří bojovali proti nacistům i komunistickým partyzánům, byl podle soudu protiprávní.

Trest smrti pro Mihailoviće, který jugoslávská justice vynesla v roce 1946, byl podle rozhodnutí soudu vynesen "z politických a ideologických důvodů". Kromě zrušení odsouzení za velezradu se Mihailovićovi posmrtně vrátila i občanská práva.

Odvolání proti rozsudku není možné. Definitivně tak skončilo řízení, které srbská justice zahájila na popud Mihailovićova vnuka Vojislava v roce 2006.

Vyhlášení nálezu soudu se zúčastnil také syn posledního jugoslávského krále Petra II. Alexander Karadjordjević či srbský politik souzený kvůli válečným zločinům z let 1991 až 1995 Vojislav Šešelj. Před budovou soudu se shromáždila řada příznivců i odpůrců popraveného generála, které od sebe dělila policie.

Chorvatsko, které spolu s Bosnou a Hercegovinou považuje Mihailoviće za válečného zločince a četniky viní z násilností vůči nesrbským menšinám na území někdejší Jugoslávie, dnes vyjádřilo nad rozhodnutím soudu zděšení. "Je to obrovská chyba srovnatelná s rehabilitací Hitlera, Mussoliniho či Paveliće," uvedl chorvatský ministr spravedlnosti Orsat Miljenić. Ante Pavelić byl vůdce válečného chorvatského státu kolaborujícího s nacistickým Německem.

Mihailović vedl oddíly četniků, které bojovaly proti německé a italské okupaci a později proti komunistickým partyzánům vedeným pozdějším premiérem a prezidentem socialistické Jugoslávie Josipem Brozem Titem. Král Petr II. posílil v roce 1941 Mihailovićovu pozici v odboji, když jej ze svého londýnského vyhnanství jmenoval ministrem války exilové vlády.

V září 2012 srbský ústavní soud rozhodl, že četnici se nepodíleli na osvobozovacím boji během druhé světové války.

Autor: ČTK Foto: , novosti.rs

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ