Srbští <span>váleční veteráni</span> trpí psychickými poruchami

Zahraničí
1. 2. 2009 21:10
Jedna ze zkoumaných tisíců lebek z masových hrobů v Bosně.
Jedna ze zkoumaných tisíců lebek z masových hrobů v Bosně.

Lebka nalezená 1996 u Srebrenice.Velká část srbských veteránů válek v bývalé Jugoslávii v 90. letech trpí alkoholismem, mentálními problémy či jinými chorobami. Vyplývá to ze studie sponzorované srbskou vládou, z níž cituje agentura Reuters. Tisíce Srbů ze Srbska se počátkem 90. let účastnily bojů v Chorvatsku a v Bosně.

Další pak byly koncem desetiletí mobilizovány během konfliktu kvůli tehdejší srbské separatistické provincii Kosovu.

Podle studie citované agenturou téměř devět procent těchto válečných veteránů stále trpí posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), zatímco dalších 20 procent jí trpělo v minulosti.

S psychologickými či psychiatrickými problémy se prý potýkají až 54 procenta srbských účastníků válek v někdejších jugoslávských republikách.

Z téměř 2400 bývalých vojáků dotazovaných v Srbsku během uplynulého roku jich údajně 84 procent připustilo, že propadli alkoholu nebo mají mentální problémy či trpí jinými onemocněními. Narkomanie byla zjištěna u 0,65 procenta všech dotázaných.

Srbští váleční veteráni na shromážděnív Bělehradě.Stanislav Janković, třiačtyřicetiletý Srb, který prošel boji v Chorvatsku, má stále ještě noční můry. Sužují ho od té doby, co byl jeho velitel zabit při potyčce v roce 1991.

"Stalo se to přímo přede mnou... Teď se ve snech snažím přesvědčit sám sebe, že je stále ještě naživu," říká. "Cítím se lépe, ale uplynulých 15 let to byla čirá hrůza.

Musel jsem se vyrovnat s veškerou tou smrtí a násilím, hrůznými představami, pachy, prostě s tím vším. Bojovali jsme ve velmi špinavých válkách," dodává.

Nejbrutálnější boje v Evropě za celá desetiletí se odehrávaly v letech 1991 až 1999 za válek, které provázely rozpad někdejší federativní Jugoslávie. Nejkrvavější epizodou byla válka v Bosně - zahynulo během ní přes čtvrt milionu lidí, statisíce byly zraněny nebo vyhnány z domovů.

Léčení psychosomatických potíží veterána z Bosny.Během těchto konfliktů se odehrály ty nejkrutější etnické čistky a zvěrstva. Nejhrůznější z nich byl patrně masakr ve východobosenské Srebrenici, kde bosenskosrbské jednotky v roce 1995 povraždily na osm tisíc Muslimů.

Tento zločin je označován za největší masakr v Evropě od druhé světové války.

"Srbští váleční veteráni jsou obzvláště zranitelnou částí populace a jsou na tom hůř než jejich protějšky ze sousedních zemí," řekl agentuře Reuters srbský ministr práce a sociální politiky Rasim Ljajić. Srbsko se podle něj v reakci na zmíněnou studii chystá zřídit po celé zemi několik center na pomoc válečným veteránům.

Válěčný veterán s problémy v chorvatském filmu Fine mrtve djevojke.Podle studie z roku 2007 provedené v Chorvatsku mají tamní veteráni válek z let 1991-1995 větší sklon k depresím, agresi, nepřátelství a nedůvěře než ostatní obyvatelé.

Studie odborníků z bosenské Republiky srbské ukázala, že posttraumatickou stresovou poruchou trpí více než 45 procent bývalých účastníků bojů v Bosně.

Foto: archiv, AP a Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ