Slovenský premiér Robert Fico čelí ve své vlasti kritice za prohlášení, kterým odmítl případné umístění zahraničních vojáků na Slovensku s odkazem na historickou zkušenost s vojenskou okupací Československa v roce 1968. Podle listu Sme srovnává Fico spojence s okupanty.
Fico se postavil proti umístění cizích vojsk na slovenském území v reakci na oznámení amerického prezidenta Baracka Obamy, že USA posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě. Američané tak chtějí reagovat na vývoj kolem Ukrajiny, z jejíž destabilizace Západ obviňuje Rusko. Bratislava ovšem nabídku na umístění vojáků na Slovensku podle dostupných informací nedostala.
"Okupantem u nás v roce 1968 bylo a dnes na Ukrajině je Rusko. To Rusko, kterému Fico rozumí lépe než spojencům," uvedl list Sme. Dodal, že že když Obama hovoří o větší účasti amerických vojáků ve střední a východní Evropě, říká to proto, že mnozí Středoevropané pociťují obavy, že by se okupant mohl znovu vrátit.
"Srovnávat brutální agresi vojsk Varšavské smlouvy se snahou (Severoatlantické) aliance zajistit bezpečnost svých členů nelze," upozornil bývalý slovenský velvyslanec v USA Martin Bútora, jenž se stal jedním z poradců nastupujícího slovenského prezidenta Andreje Kisky.
Fica za jeho výroky podle Sme kritizovala také slovenská opozice. Bývalý ministr obrany a poslanec opoziční strany SDKU-DS Martin Fedor za zcela scestné označil přirovnání skutečné okupace Československa z roku 1968 k případné přítomnosti spojeneckých vojsk na Slovensku. Premiér tak prý jen ukázal, že kličkuje mezi Západem a Ruskem.
V Česku podobnou debatu rozvířil v květnu ministr obrany Martin Stropnický, když v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že trvalé rozmístění vojáků NATO v Česku by představovalo problém kvůli historickým zkušenostem s pobytem sovětských vojsk.
Stropnický si za to vysloužil kritiku od české opozice a premiér Bohuslav Sobotka tehdy označil jeho výroky za nešťastné.
Sám Sobotka tento týden v reakci na Obamovo prohlášení řekl, že Česká republika nevolá po posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě, neboť země nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje.
Premiérova slova vyvolala kritické ohlasy na české politické scéně a prezident Miloš Zeman naznačil, že Sobotkovo prohlášení považuje za chybu.