Stává se Orbán, šéf maďarské vlády, Putinem EU?

Zahraničí
22. 5. 2014 06:31
Černá unijní ovce Orbán?
Černá unijní ovce Orbán?

Premiér Viktor Orbán udělal z Maďarska vyděděnce Evropské unie. Nyní usiluje o užší vazby své země na Rusko. A opět tak oponuje, dělá čáru přes rozpočet Bruselu. Už před několika lety začali někteří evropští komentátoři označovat Orbána za Vladimíra Putina EU.

Jeho přezdívka zní "KGBéla". Béla Kovácz je předním zahraničněpolitickým expertem maďarské extrémně pravicové strany Jobbik (Hnutí za lepší Maďarsko) a od roku 2010 sedí jako poslanec v Evropském parlamentu (EP). Tam vystupuje především jako lobbista ruských zájmů v Evropě, píše ve svém onlinovém vydání německý magazín Der Spigel.

Orbán na tiskovce s Putinem v lednu 2014 v Moskvě.V březnu byl jako volební pozorovatel u referenda na Krymu a poté obhajoval ruskou anexi poloostrova. Nyní Kovácze, který žil dvě desítky let v Moskvě, čeká doma v Maďarsku žaloba kvůli špionáži.

Maďarský generální prokurátor Péter Polt podrobnosti k případu nesdělil. List Magyar Nemzet, který je blízký vládě, ale s odvoláním na tajné služby uvedl, že Kovácz se "pravidelně a konspirativním způsobem setkává s ruskými diplomaty".

Špionážní aféra se dostala na veřejnost jen několik dní před volbami do europarlamentu, při nichž může Kováczova partaj Jobbik počítat s více než 20 procenty. Pravicoví radikálové jsou tak nebezpečným konkurentem vládnoucího nacionálně konzervativního Fideszu premiéra Orbána.

Jde o "bezpříkladnou vlastizradu", hromoval šéf vlády v Budapešti. Přitom on sám usiluje o užší vazby Maďarska na důležitého strategického partnera Rusko a oslavuje Putina jako úspěšného státníka, poznamenává Spiegel.

Premiér Orbán a šéf EK Barroso v Bruselu. S Maďary jsou pořád nějaké problémy.V klinči s Bruselem je Orbán prakticky od svého nástupu do úřadu roku 2010. EU kritizovala jeho mediální zákon jako neslučitelný se svobodou tisku a měla také námitky proti nové ústavě. Zá vlády Orbána se z Maďarska stal pária Evropy.

I proto premiér už delší dobu usiluje o přízeň Kremlu a ruské investice. Poměrně úspěšně. Letos v lednu uzavřel s Putinem dohodu o rozšíření maďarské jaderné elektrárny Parks o další dva bloky za deset miliard eur (asi 274 miliard Kč).

Jediná maďarská atomová elektrárna leží 120 kilometrů od Budapešti a má nyní čtyři reaktory sovětské výroby typu VVER o celkovém výkonu kolem dvou tisíc megawattů. Díky novým blokům by se kapacita zařízení měla zdvojnásobit.

Rozšíření elektrárny rozhodla ještě předchozí maďarská vláda, ale opozice vytýká Orbánovi, že dohoda s Ruskem se uskutečnila bez výběrového řízení. O zakázku měly zájem rovněž francouzská Areva, americký Westinghouse jakož několik firem z Japonska a Jižní Koreje.

Minulý týden se Orbán v Budapešti dohodl s šéfem Gazpromu Alexejem Millerem urychlení výstavby plynovodu South Stream, který má přivést ruský plyn do Evropy a obejít Ukrajinu.

Rusko dá Maďarsku na dostavbu jaderné elektrárny Paks úvěr deset milionů eur.

Plynovod má zásobovat Evropu ruským plynem na trase přes Černé moře, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Rakousko. Orbánova dohoda s Gazpromem přichází v době, kdy EU horečně přemýšlí, jak snížit svou závislost na ruských zdrojích energie. Současně se šéf maďarské vlády důrazně vyslovuje proti tvrdým sankcím vůči Moskvě.

Na straně druhé, v South Streamu se velmi zhlédl také západní soused Maďarska - Rakousko. Nehledě na další možné sankce EU proti Rusku podepsala koncem dubna rakouská firma OMV s Gazpromem předběžnou dohodu o výstavbě té části plynovodu, jež končí v Rakousku. Pokud vše nezdrží, či nezhatí unijní úředníci, měla by být přípojka do Rakouska plně uvedena do provozu do ledna 2018.

Stavba plynovodu South Stream.Její plánovaná kapacita je 32 miliard metrů krychlových ročně.

Rakousko si slibuje z dealu s Gazpromem větší význam jako obchodní centrum s plynem ve střední a východní Evropě.

"Je to také důležitý krok jak výrazně zvýšit bezpečnost dodávek plynu do Rakouska," prohlásil šéf OMV Gerhard Roiss.

Pokud jde o Maďarsko, dodává mu Rusko 80 procent jeho potřeby ropy a 75 procent zemního plynu. Energetická závislost Maďarů na Moskvě je v Evropě jedna z nejvyšších.¨

Po dubnových parlamentních volbách sedí premiér Orbán v sedle pevněji než kdy dříve. Teď by se mohl ještě výrazněji orientovat směrem na Moskvu. A více se odvrátit od EU.

Ze maďarský premiér upírá své zraky často na východ, dokládá i itinerář jeho cest. Nemine snad měsíc, aby se nevydal tímto směrem. Nedávno byl v Saúdské Arábii, Turecku a Číně. S Čínou chce mimo jiné stavět železniční trať do Srbska.

Orbán jedná s Putinem v Moskvě.Současně Maďarsko znejišťuje investory v EU. Příklad? Energetický obr RWE masivně snížil své investice v Maďarsku, napsal německý Handelsblatt. Důvodem je dle něj cenový diktát vlády v Budapešti - o 15 procent snížit cenu za elektřiny pro privátní klienty.

Podle RWE je to bezpříkladné a nepřijatelné. De facto tak stojíte krátce před vyvlastněním, ozývá se z koncernu.

Už druhý rok poté, co Orbán usedl do premiérského křesla, ho komentátoři v některých evropských médiích začali označovat za Putina v EU. Charismatický, tzv. populistický, autoritářské a antidemokratické sklony...

Když se ho loni britský deník The Telegraph zeptal, zda si uvědomuje nebezpečí, že by se mohl stát autoritářem jako pán Kremlu, Orbán opáčil, že takové riziko tu je. Jeho mluvčí pak ale uvedl, že jeho slova v Telegraphu špatně pochopili.

V uplynulých dnech Orbán opakoval svůj požadavek více práv a  autonomie pro maďarskou menšinu na západě Ukrajiny. V očích mnohých v Bruselu je to přilévání oleje do ohně v případě státu, který bojuje o své přežití.

Sympatyzanti Jobbiku a Maďarské gardy v maďarské příhraniční obci Szécsény.Ostře protestoval nejen Kyjev, ale za nešťastné označil výroky svého maďarského kolegy i polský premiér Donald Tusk.

Vědomě či nevědomě, Orbán a maďarská vláda ze sebe tímto způsobem dělají pomahače Putina v EU, míní maďarský publicista Attila Ara-Kováczse.

Západ požaduje od Orbána dodržování demokratických herních pravidel. Tato očekávání podle něj Orbán nemůže a nechce naplnit, neboť se stále více ztotožňuje s modelem Putin.

Návrhy tras plynovodu South Stream. Na obrázku ještě bez odbočky do Rakouska.

Autor: - pp -Foto: archiv Evropské komise , ČTK/AP , Gazprom, Kreml

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ