Stávky ve Francii <span>nabírají na síle</span>

Zahraničí
14. 11. 2007 09:27
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy

Pařížské hlavní vlakové nádražíFrancie dnes zažívá další černý den - pokračuje stávka železničářů zahájená v úterý, začala stávka pařížské městské dopravy a ohlášena je i stávka energetiků. Současně se zostřuje konflikt na univerzitách, ze kterých už čtvrtinu blokují levičáčtí studenti.

Jde o největší projev sociálního neklidu za šest měsíců vlády prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Dopraváci a energetici stávkují proti Sarkozyho plánu důchodové reformy, radikální část studentů proti už schválenému novému zákonu o vysokých školách. Výrazná většina veřejnosti stojí v obou případech za Sarkozym a jeho vládou v čele s premiérem Françoisem Fillonem.

Francouzský prezident Nicolas SarkozyProvoz na železnicích je počínaje úterním večerem omezen asi na pětinu, bez omezení jezdí jen mezinárodní spoje. V regionech nasadily dráhy jako náhradní řešení 2000 autobusů.

Sarkozy a odbory: kdo s koho

V Paříži je sice situace o něco méně špatná, než se čekalo, ale i tak metro jezdí jen asi z 20 procent a příměstské vlaky skoro vůbec. Lidé se pokoušeli dostat do práce všemi možnými prostředky, hlavně ovšem auty. V pařížské oblasti tak byly ráno na silnicích zácpy o celkové délce přes 350 kilometrů, což je víc než při zahájení hlavních prázdnin. Z letiště v Roissy, kam dnes nejezdí příměstský vlak RER, trvalo těch asi 30 kilometrů na městský okruh dvě hodiny, pak řidiče čekala další kalvárie.

Méně pozornosti se věnuje stávce energetiků, která nehrozí takovými bezprostředními důsledky. Lze prý ale čekat občasná přerušení proudu, jak se to už v úterý večer stalo v některých oblastech jižní Francie.

Stávka je namířena proti plánovanému zrušení takzvaných zvláštních penzijních systémů, které si kdysi vymohly některé kategorie zaměstnanců. Ti zatím mohou dosáhnout plného důchodu už po odpracování 37,5 roku, zatímco jinak je to 40 let.

Asi 70 procent Francouzů Sarkozyho plán podporuje, stávku považuje za neoprávněnou a Ilustrační fotopřeje si, aby vláda neustoupila.

Sarkozy v úterý zopakoval, že od zásady reformy neustoupí, ale vláda projevila ochotu jednat o některých jejích aspektech. Ministr práce Xavier Bertrand jednal v úterý s odborovou ústřednou CGT, dnes bude jednat s dalšími. Tisk v tom vidí náznak, že ani vláda ani odbory nechtějí hnát věc do krajnosti, a část tisku si dělá naději, že by konflikt mohl brzo skončit. Stávka železničářů je jinak vyhlášena na neurčito.

Radikální studenti protestují proti zákonu, který dal univerzitám větší autonomii a mimo jiné také prostor k hledání soukromých zdrojů investic. Jeho odpůrci v tom vidí zárodek možné nerovnosti mezi jednotlivými vysokými školami. Na fakultách jsou sice v menšině, ale o to jsou neústupnější. V úterý se strhly první potyčky mezi nimi a odpůrci blokád, které už zachvátily 21 z celkových 85 univerzit.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ