Slovenské volby
Stýkali se s rozstřílenými mafiány, teď kandidují ve volbách
20.02.2016 18:45 Reportáž
Blížících se parlamentních voleb na Slovensku se zúčastní i kontroverzní postavy spojované s podsvětím. Lidé, kteří měli blízko k mafiánům, jež zločinecká konkurence vesměs postřílela. Češi znají Roberta Fica a jeho stranu Smer, ale do voleb jde i podivuhodné uskupení Sme rodina. A má šanci na úspěch.
U nádraží v Bratislavě-Petržalce parkuje jednašedesátiletý taxikář Igor Darebník. "Poprvé po listopadové revoluci půjdu k volbám," svěřuje se. Stane se tak 5. března, kdy se na Slovensku odehrají parlamentní volby. Prorůstání korupce a mafiánských rodinných klanů do politiky podle Darebníka už přesahuje únosnou mez. "Dřív jsem měl pocit, že můj hlas nic neznamená, teď se pokusím něco změnit." Někdejší inženýr chemie, jenž brázdí ulice Bratislavy v taxíku již od devadesátých let, se třeba obává volebního úspěchu hnutí Sme rodina, což průzkumy nevylučují. Hnutí loni založil podnikatel Boris Kollár, který si přeje, aby noví poslanci v parlamentu nebyli nikomu zavázáni. "Copak to ale mohu Kollárovi věřit? Vždyť kdysi spolupracoval s mafiánem Peterem Steinhübelem. Kollár má navíc dítě s Petrou Krištúfkovou, expřítelkyní jednoho z bratrů Diničů, což byl hodně vlivný gang.
Eduarda Diniče v roce 1998 doslova rozmetala nálož konkurence na Zlatých Pieskoch, jeho bratra Róberta bratislavské podsvětí rozstřílelo samopalem," líčí dobře informovaný taxikář, jaké kořeny má slovenská politika. "Všem jde pouze o moc a peníze," tvrdí. Krištúfková má dítě nejen s Kollárem, potomka dala i zmiňovanému Róbertu Diničovi, no a teď figuruje na kandidátce hnutí Sme rodina. To podle předvolebních preferencí může dostat čtyři až šest procent hlasů, cesta do parlamentu je otevřená.
Demokratická strana zase uzavřela předvolební smlouvu s Křesťanskodemokratickým hnutím (KDH) a šéfem demokratů je Petr Bucek, spojovaný rovněž s někdejším bratislavským podsvětím a už zmiňovaným Peterem Steinhübelem. "Bucek žije se Steinhübelovou sestrou, přičemž její bratr přežil v podsvětí pět atentátů a konkurenční gang ho rozstřílel až na šestý pokus v roce 1999. A tenhle pán si říká Demokratická strana?" Podivuje se Igor Darebník, jenž po Bratislavě vezl už mnoho politiků i bossů z podsvětí. Mrtví po Steinhübelovi se na Slovensku nacházejí dodnes, loni třeba policie vykopala kosti podnikatele a státního úředníka Vladimíra Bachledy, jehož nechal Steinhübel popravit před 18 lety za 20 milionů korun.
Ufff. Česká politické vody jsou také dosti kalné, ale tolik mrtvol v nich snad neplave. "Nebo to zatím nevíte, třeba je mafie v Česku šikovnější," směje se bratislavský taxikář. Hlas chce dát Radoslavu Procházkovi a jeho loni vzniklé straně Sieť. "Roberta Fica bych nevolil. Je to klon Vladimíra Mečiara, bývalý komunista a korupčník, který rozdává ze státního kamarádům," komentuje vládu současného premiéra.
*Jak se v předvolebním klání daří premiérovi Ficovi a jeho straně Smer?
*Jak Robert Fico vysvětluje národu, že se jeho vláda aktivně podílí na tunelování slovenského zdravotnictví a školství?
* Uspějí ve volbách neonacisté z Ľudové strany Naše Slovensko, kterou vede Marian Kotleba?
* Co řekl časopisu TÝDEN o slovenské politice předseda nové strany Sieť Radoslav Procházka, kandidát na funkci slovenského prezidenta z roku 2014?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V REPORTÁŽI NEJNOVĚJŠÍHO ČÍSLA ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 22. ÚNORA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.