Summit v Kodani: Obama dosáhl dohody o klimatu
18.12.2009 16:45 Aktualizováno 18.12. 22:18
Americký prezident Barack Obama dosáhl na závěr klimatické konference v Kodani dohody s lídry důležitých rozvojových zemí - Číny, Indie a Jižní Afriky.
Shoda podle agentury Reuters panuje i ohledně toho, jak kontrolovat vypouštění emisí a financovat boj proti změnám klimatu. Součástí dohody je podle amerických zdrojů i cíl, aby se globální oteplování udrželo pod hladinou dvou stupňů Celsia oproti předindustriální éře.
Podle prezidenta Obamy nebude dohoda, ke které směřuje klimatický summit v Kodani, právně závazná. Obama odletí domů před závěrečným hlasováním.
Právě rozpory mezi USA a Čínou byly jedním z hlavních důvodů, proč téměř dvě stovky světových lídrů nebyly schopny dosáhnout dohody na největší ekologické konferenci v dějinách. Spojené státy slíbily zavázat se k pomoci chudým zemím na čistší technologie pod podmínkou, že velké rozvíjející se ekonomiky, jmenovitě pak Čína, umožní mezinárodní kontrolu svého omezování exhalací. To bylo pro Čínu dlouho problematické.
Již dva týdny trvající summit měl skončit dnes v 18 hodin; generální tajemník OSN Pan Ki-mun požádal světové vůdce o prodloužení summitu přes noc. Zmatek a chybějící kompromis však shodu do tohoto termínu neumožnily. Poslední návrh, o kterém se diskutovalo, hovořil o snížení emisí do roku 2050 o polovinu ve srovnání s jejich úrovní v roce 1990.
ČTĚTE TAKÉ: Kodaň doufá v dohodu v poslední minutě
Šéf Bílého domu v ostře sledovaném projevu před delegáty ze 193 zemí světa zopakoval, že USA chtějí do roku 2020 omezit vypouštění škodlivých plynů o 17 procent a do roku 2050 o 80 procent. Na rozdíl od ostatních ale za základ berou stav v roce 2005, což řada účastníků summitu již dříve kritizovala.
Podle švédského ministra životního prostředí Andrease Carlgrena závisel úspěch jednání na dvou největších světových znečišťovatelích ovzduší, Spojených státech a Číně. "Po celou dobu jednacího procesu jsou skutečným problémem na jedné straně Spojené státy a na druhé straně Čína. Opakovaně blokují tento proces a společně s nimi i ropné velmoci," podotkl Carlgren.
PSALI JSME: Dva týdny na záchranu světa. Začíná konference o klimatu
Kodaň kvůli summitu praská ve švech. Limuzíny došly
Čínský premiér Wen Ťia-pao ve svém proslovu zdůraznil, že jeho země je plně odhodlána splnit svůj limit omezování růstu emisí skleníkových plynů do roku 2020, či dokonce svůj závazek překonat.
Peking si krátce před summitem stanovil vůbec první cíl ohledně emisí, když slíbil, že do roku 2020 zredukuje své exhalace na jednotku HDP o 40 až 45 procent oproti úrovni v roce 2005.
Faktem nicméně je, že v praxi Čína své emise do roku 2020 nezmenší. Vzhledem k očekávanému obrovskému růstu její ekonomiky v příštím desetiletí se exhalace budou ve skutečnosti dále zvyšovat - ovšem podstatně pomalejším tempem, než by tomu bylo bez stanoveného cíle.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.