Švédsko věří, že během jeho předsednictví EU v druhé polovině letošního roku unie zahájí přístupové rozhovory s Islandem. Uvedl to dnes švédský premiér Fredrik Reinfeldt v rozhovoru pro deník Dagens Nyheter. Plány EU na další rozšíření ale podle něj budou záviset na ratifikaci lisabonské reformní smlouvy.
Ta ještě čeká na schválení v opakovaném irském referendu a podpis hlavy státu v několika členských zemích, včetně České republiky.
"Doufáme, že se posuneme v přístupových rozhovorech (s Islandem), ale dvě největší země, Německo a Francie, nechtějí připustit další státy předtím, než lisabonská smlouva vstoupí v platnost," uvedl Reinfeldt, jehož země 1. července převezme rotující předsednictví sedmadvacítky od ČR. S českým premiérem Janem Fischerem se Reinfeldt dnes také setkal.
Nová levicová vláda na Islandu usiluje o co nejrychlejší začlenění do evropského bloku, aby tak do budoucna zajistila ostrovnímu státu finanční stabilitu po loňském zhroucení jeho ekonomky.
Reinfeldt rovněž podporuje členství Turecka v EU, i když prý příliš nevěří, že přístupové rozhovory s Ankarou pokročí během švédského vedení unie. "Ještě musejí urazit dlouhou cestu," konstatoval na adresu přístupových ambicí Turků a připomněl, že jsou v Evropě "síly, které to chtějí zastavit".
K nim podle švédského premiéra patří například francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "Máme na to odlišný pohled, ale není to jen on," poznamenal.
Foto: tisková služba EK a ČTK/AP