Švédsko: Krize v Česku může <span>zbrzdit Lisabon</span>

Zahraničí
14. 9. 2009 19:37
Švédský premiér Reinfedt (Karikatura).
Švédský premiér Reinfedt (Karikatura).

Švédský premiér Reinfedt (Karikatura).Politická krize v České republice může zpozdit ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě Evropské unie a zkomplikovat kalendář ustavení nové Evropské komise. Na tiskové konferenci ve Stockholmu to dnes řekl švédský ministerský předseda Fredrik Reinfeldt, jehož země nyní unii předsedá.

Krátce předtím český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle na okraj ministerské schůzky v Bruselu řekl, že české politické strany, jež chtěly vybrat nového českého zástupce v komisi až po volbách, teď chápou, že je potřeba to udělat co nejdříve.

Mandát nynější komise vyprší 1. listopadu, kdy by v zásadě měla také nastoupit nové komise.

Reinfeldt řekl, že i kdyby Irové 2. října v opakovaném referendu lisabonskou smlouvu schválili, "při odkladu české ratifikace bychom mohli být nuceni představit v říjnu (novou) komisi sestavenou na základě smlouvy z Nice", kterou se unie při svém fungování řídí dosud.

Smlouva z Nice ale předpokládá snížení počtu členů komise nejméně o jednoho, takže nejméně jedna země by se toho svého musila vzdát.

Mandát nynější Barrosovy komise končí 1. listopadu.Pokud Irové "Lisabon" odmítnou, zůstane v platnosti smlouva z Nice, potvrdil Reinfeldt.

Füle v Bruselu řekl, že vzhledem k odložení českých parlamentních voleb na pozdější termín vznikají nové podmínky pro výběr nového českého eurokomisaře. Politické strany dosud chtěly vybrat nového zástupce Prahy v Evropské komisi až po volbách. Nyní ale podle ministra chápou, že je třeba se tomu věnovat co nejdříve.

"Po rozhodnutí Ústavního soudu a zejména pak poté, co se odehrálo v Parlamentu České republiky, kdy se ten termín voleb oddaluje, tak to samozřejmě vytváří úplně nové podmínky pro projednávání otázky výběru našeho komisaře," řekl Füle před podvečerním jednáním šéfů diplomacií členských zemí EU. Na něm se bude mimo jiné jednat o přípravách říjnového summitu bloku, na kterém se bude unie zabývat i institucionálními otázkami a případným rozdělením klíčových funkcí v EU.

"Jestliže doteďka politické strany trvaly na tom, že k výběru má dojít až po volbách, které byly stanoveny na říjen, myslím, že teď samy začínají chápat, že s tím novým uvažovaným termínem se musíme této otázce věnovat co nejdříve," poznamenal ministr.

Vytvořily se nové podmínky pro výběr eurokomisaře, říká Füle.Podle něj je třeba si klást otázku, zda případné oddalování výběru nového českého eurokomisaře nezužuje prostor k vyjednávání o nějaké přijatelné oblasti, která by českému zástupci v komisi připadla.

Füle je přesvědčen, že ČR ještě může získat v EK nějakou významnější oblast. Potřebné k tomu podle něj je, aby se podařilo co nejrychleji vyřešit otázku výběru nového komisaře a také nastínit, jak bude v ČR vypadat ratifikace lisabonské smlouvy o reformě EU. V minulosti z Prahy zaznívala například přání získat v EK oblast energetiky.

Českou republiku nyní v komisi - výkonném orgánu 27členné EU - zastupuje bývalý premiér Vladimír Špidla. Pod něho nyní spadají sociální otázky.

Foto: Graphic News a archiv EK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ