Organizované prvomájové průvody i živelné demonstrace proti nezaměstnanosti a nízkým mzdám dnes proběhly v řadě zemí světa při příležitosti svátku 1. máje. Zvlášť masové oslavy byly tradičně v Rusku, přestože tamní Svátek práce letos připadl na vrchol pravoslavných Velikonoc. Do ulic vyšli lidé i v Japonsku, Turecku, Německu nebo na Filipínách.
Na Rudé náměstí v Moskvě přišlo ráno na demonstraci pořádanou federací nezávislých odborů na 100 tisíc lidí. Zněla hesla volající po zvýšení mezd a proti zvýšení věku pro odchod do penze. V rukou mnoha demonstrantů byly plakáty s požadavky zajistit pro mladé dostupné bydlení a důstojnou práci. Do prvomájových průvodů po celé zemi podle předsedy federace Michaila Šmakova vyrazilo na 2,3 milionu odborářů.
Na sousední Ukrajině byl dnešní sváteční den věnován spíše velikonočním oslavám, které dnes podle juliánského kalendáře vrcholí. Věřící během svátečních bohoslužeb zaplnili pravoslavné i řeckokatolické kostely ve všech ukrajinských městech.
První květnový den vyšli do ulic odboráři v Německu. Demonstrace organizovala hlavně odborová federace DGB, která na mítincích vyzývala k odporu proti xenofobii a pravicovému extremismu. Centrální manifestace se letos uskutečnila ve Stuttgartu, kde vůdce DGB Werner Hoffmann odsoudil pravicový populismus, který "nemá nic společného se sociální soudržností, spravedlností ani solidaritou".
V saském Cvikově narušili prvomájovou manifestaci pravicoví radikálové, kteří bezmála napadli ministra spravedlnosti Heiko Maase. Tribunu, z níž promlouval, musela střežit policie. Incidenty jsou nahlášeny i ze saského Plavna, kde se levicoví aktivisté utkali s pravicovými extremisty. Podle policejního hlášení byly boje "masivní".
Organizované vládou
V centru Vídně se sešlo několik desítek tisíc lidí na demonstraci organizované vládními sociálními demokraty. Jejich předseda Werner Faymann byl ale po několika minutách projevu vypískán. Na shromáždění se šířily letáky volající po Faymannově rezignaci a obměně stranického vedení. Demonstranti tak reagovali na neschopnost vládní koalice reagovat na uprchlickou krizi. V nedávném prvním kole prezidentských voleb sociální demokraté i jejich koaliční partneři z Lidové strany (ÖVP) zcela propadli.
V Turecku se prvomájový průvod neobešel bez policejních zásahů slzným plynem a vodními děly. Největší nepokoje hlásí Istanbul, kde se demonstranti střetli s policií na centrálním náměstí Taksim. Podle místní agentury AA policie zadržela přes třicet lidí. V největším tureckém městě bylo do služby povoláno na 15 tisíc policistů.
S policií sváděli boje i demonstranti na Filipínách. Pochod několika tisíc levicových aktivistů se v Manile pokoušela policie rozehnat vodními děly, když se demonstranti přiblížili k velvyslanectví USA. Zraněno bylo podle úřadů asi dvacet lidí, nikdo ale nebyl zatčen.
Za zkrácení pracovní doby a růst platů demonstrovali obyvatelé tchajwanské metropole Tchaj-peje. Zejména mladí zaměstnanci vyslyšeli výzvy odborů k účasti v průvodu, protože nejsou spokojeni se stagnujícími platy a hrozící nezaměstnaností.
Zcela jinou atmosféru měl Svátek práce ve stalinistické KLDR, kde se už po desetiletí slaví s železnou kázní a organizovaně. Podle ruských novinářů lidé tančili v parcích a po ulicích, manifestanti si užívali májovou pohodu "u stánků s cukrovou vatou, zmrzlinou a limonádou". V místních koncertních sálech zněly vlastenecké písně a oslavné kantáty o životě severokorejského vůdce Kim Čong-una.