Průmysl Evropské unie čeká "zelená" revoluce. Šéfové států a vlád evropské sedmadvacítky se dnes na summitu v Bruselu dohodli na způsobu, jak se v unii do roku 2020 budou snižovat emise skleníkových plynů. Médiím to sdělily diplomatické zdroje.
Česko získá některé úlevy, které by mohly přinést menší zdražení elektřiny, než se očekávalo. Návrh ještě musí schválit Evropský parlament.
EU se již před časem dohodla, že do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o pětinu a rovněž do roku 2020 zvýší podíl obnovitelné energie na 20 procent. Dohoda je v podstatě nástroj, který má splnění těchto cílů zajistit.
Cestu ke shodě uvolnily ústupky francouzského předsednictví především novým členským státům Evropské unie.
Jejich elektrárenské společnosti si tak nakonec nebudou muset kupovat od roku 2013 všechny emisní povolenky na vypouštění oxidu uhličitého (CO2), což by nemělo vést k tak výraznému zdražení elektřiny pro spotřebitele, jak se původně očekávalo.
ČEZ očekával, že kdyby musel kupovat všechny povolenky, ceny by vzrostly zhruba o třetinu, nyní by to ale mělo být méně.
Topolánek: Dohoda o klimatu je pro Česko dobrá
Dohoda o krocích ke snížení emisí skleníkových plynů, kterou dnes přijali šéfové států a vlád členských zemí Evropské unie, je podle premiéra Mirka Topolánka pro Česko dobrá.
Zohledňuje podmínky české energetiky, která je ze 60 procent závislá na uhlí, a to, že Česká republika bude muset investovat značné prostředky do přechodu na jiné zdroje, řekl Topolánek na závěr dvoudenního summitu Evropské unie, který dnes skončil v Bruselu.
Hlavní body takzvaného klimaticko-energetického balíčku |
1) Hlavní závazek
Evropská unie o pětinu sníží objem emisí skleníkových plynů do roku 2020 a zároveň zvýší podíl obnovitelné energie na konečné spotřebě energie na 20 procent rovněž do roku 2020.
2) Hlavní nástroj, který má ke splnění cílů unii dopomoci
Systém obchodování s emisemi (ETS) - v jeho rámci si budou jednotlivé podniky nakupovat emisní povolenky. Každá povolenka představuje jednu tunu emisí oxidu uhličitého, kterou bude moci firma vypustit. Některé společnosti si budou muset kupovat všechny povolenky, některé dostanou část zdarma a některé dokonce všechny zdarma. Toto dělení se přitom odvíjí od jednotlivých průmyslových sektorů.
3) Energetický sektor, především elektrárenské společnosti
Státy, které vyrábějí více než 30 procent energie z pevných fosilních paliv (především uhlí) a jejichž HDP na hlavu v tržních cenách nepřesahuje 50 procent unijního průměru, budou mít nárok na určité úlevy. Do této skupiny spadá i Česká republika. Její energetický gigant ČEZ si tak v roce 2013 nebude muset koupit všechny emisní povolenky, přestože to tak původně plánovala Evropská komise. Podle dohody evropských lídrů v roce 2013 dostane 70 procent povolenek zdarma, přičemž všechny si bude muset kupovat až v roce 2020.
4) Ocenění pro státy, které snížily výrazně emise od roku 1990
Evropská unie ocení povolenkami zdarma ty státy, které od roku 1990 do roku 2005 snížily emise skleníkových plynů o více než 20 procent. Této podmínce vyhovuje celkem devět členských zemí včetně Česka. Mezi ně se rozdělí celkem dvě procenta ze všech povolenek v EU, přičemž ČR z tohoto podílu získá čtyři procenta.
5) Pomoc chudším státům
Chudší státy (v EU této definici vyhovuje celkem 19 členských států včetně Česka) si mezi sebe zdarma rozdělí 10 procent všech povolenek v Evropské unii.
6) Úlevy pro takzvaný energeticky náročný průmysl (například hliníkárny, ocelárny či cementárny)
Některé firmy by měly dostávat všechny povolenky zdarma i po roce 2013. Evropská unie chce takto mimo jiné zabránit jejich odchodu na východ, kde podobná legislativa platit nebude. Konkrétní pravidla pro energeticky náročný sektor unie připraví až časem. |
Foto: Reuters a Profimedia