Světový tisk o Česku: Průšvih. Hůř už to nejde
25.03.2009 10:50 Aktualizováno 25.03. 16:46
Pád vlády Mirka Topolánka v době českého předsednictví v Evropské unii vyvolal ve francouzském tisku obavy z vakua v čele unie, z dalšího odkladu ratifikace lisabonské smlouvy a také z nárůstu vlivu prezidenta Václava Klause, který je znám záporným vztahem k unii a jejím integračním snahám.
V RÁMEČKU NA KONCI ZAJÍMAVÉ KOMENTÁŘE SVĚTOVÝCH MÉDIÍ.
"Českému předsednictví hrozí, že bude paralyzováno. Hrozí, že lisabonská smlouva, která závisí na pouhém 'ano' Prahy a Dublinu, bude odsunuta," napsal francouzský deník Le Figaro, podle kterého předsednictví bylo již beztak oslabeno ekonomickou krizí a rozpory uvnitř sedmadvacítky.
K ekonomické krizi se tak přidává instituční a ta vypadá, že bude vážná, cituje deník vysoce postavený zdroj z Evropské komise. List se ptá, kdo povede blížící se summit EU s americkým prezidentem Barackem Obamou a kdo se "chopí pochodně unie" po finančním summitu G20 v Londýně.
"Evropa se obávala přechodu do prázdna po těchto dvou velkých mezinárodních událostech už před tím, než pražská sněmovna vydala svůj verdikt," tvrdí Le Figaro.
"Do bitvy o lisabonskou smlouvu se vrací v plném lesku pán Pražského hradu - větší liberál a 'europochybovač' než Mirek Topolánek -, který má možnost vnutit unii buď totálně zdiskreditované předsednictví, nebo nový tým, který bude fakticky nezkušený," pokračuje deník.
Do úterý bylo ohledně lisabonské smlouvy hlavní neznámou Irsko, které v referendu odmítlo dokument. "Hlasování české dolní komory přidalo zásadní překážku unijním ambicím," upozorňuje deník. Přestože chybělo jen několik hlasů k přijetí smlouvy v českém Senátu, úterní rozhodnutí sněmovny může "zvrátit dynamiku" procesu.
Topolánek prý ztratil politický kapitál, i kdyby zůstal v čele kabinetu k vyřizování běžné agendy. Jeho případný následovník by se asi za každou cenu vyhnul ožehavému tématu, protože kampaň před předčasnými volbami by jej mohla politicky ohrozit.
Podle deníku Libération pád vlády vyvolal znepokojení v Bruselu, protože slovy nejmenovaného vysoce postaveného diplomata "hrozí, že to málo z dosavadní Topolánkovy vedoucí činnosti se rozpadne úplně".
Výběr z komentářů světových médií k pádu Topolánkovy vlády |
Le Figaro: "Českému předsednictví hrozí, že bude paralyzováno. Hrozí, že lisabonská smlouva, která závisí na pouhém 'ano' Prahy a Dublinu, bude odsunuta." Le Monde: "K novým zemím EU by neměly ty staré otáčet zády a měly by jim pomáhat nejen penězi, ale i brát na ně ohledy - jinak jim hrozí bumerangový efekt."
The New York Times: "Česká vláda utrpěla nepříjemnou porážku v poločase svého předsednictví v Evropské unii, což zpochybňuje její schopnost vést největší světový obchodní blok v době hospodářské krize."
Financial Times: "Rozcupuje to kapacitu České republiky zaujímat silnou pozici, když bude zastupovat EU v zahraničí. A bez obav - brzy se to projeví na vztazích EU s Ruskem, které rádo využívá vnitřních rozporů unie."
BBC: "Kromě toho, že předsedá unii, Česká republika je také uprostřed ratifikace lisabonské smlouvy a jedná o umístění (americké) radarové základny na českém území. Všechny tyto důležité zahraničněpolitické iniciativy jsou nyní zpochybněny."
Süddeutsche Zeitung: "V Bruselu vyvolaly pražské turbulence obavu. Diplomaté se domnívají, že Topolánek nyní bude sotva schopen splnit svou hlavní úlohu: spojovat 27 členských zemí."
Frankfurter Allgemeine Zeitung: "V předvečer rozhodujících rozhovorů EU se Spojenými státy o překonání hospodářské krize a návštěvy amerického prezidenta v Praze teď má Topolánek každopádně svázané ruce."
Die Presse: "V době vlády bez důvěry bude mít Klaus každopádně větší moc, a to i v rámci českého předsednictví EU. To je fakt, který se v Bruselu nikomu nelíbí. I z tohoto důvodu hledí (Brusel) s obavami na dění v Praze."
Der Standard: "Topolánkova vláda zůstane přinejmenším do konce evropského předsednictví v úřadě. Předsednictví absolvuje ne hůře než dosud. Kritici beztak soudí, že už to hůř ani nejde."
Népszabadság: "Poslední události v Praze spíše posílily latentní podezření, že nové členské státy EU se pro tuto vedoucí roli nehodí, protože u nich není demokracie ještě dostatečně stabilní."
Švédský rozhlas o nadcházející návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze na summitu EU-USA: "Hrozí, že to, co mělo být pompézním představením, bude nyní okamžikem mnohem matnějším a nejistějším."
Irská televize RTE: "Bezprostředním důsledkem zhroucení české vlády je, že ratifikace lisabonské smlouvy bude takřka s určitostí opožděna."
Sme: "V Česku mohou začít zdlouhavá jednání o nové vládě, která tam zažili už po volbách v roce 2006. Bylo by asi jedno, zda se bude jednat o úřednické vládě fungující do předčasných voleb, jak to chce šéf opozice Jiří Paroubek, anebo o politické vládě, jejímž sestavením někoho pověří prezident. V obou případech by to asi znamenalo, že čeští politici, včetně Topolánka, uvíznou v domácím chaosu a unie zůstane stranou." |
Foto: Graphic News, Reuters a profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.