Co opravdu prudce zvyšuje ceny potravin ve světě? Dosud důvěrná studie Světové banky dochází k překvapivému výsledku. Na globálním vzrůstu cen potravin o až 75 procent má produkce biopaliv větší vinu, než se dosud předpokládalo. Zprávu banky získal britský list Guardian. Podle názoru některých předních politiků nebyla analýza zveřejněna kvůli ohledům na George Bushe.
Studie světové banky odporuje všem dosavadním obvyklým snahám o vysvětlování. Tedy ne narůstající poptávka, nikoli zvyšující se konzumace masa, nýbrž výroba pohonných hmot z rostlin způsobila globálně růst cen potravin téměř o 75 procent, uvádí se v dokumentu citovaném Guardianem.
Vychází z detailní analýzy mezinárodně uznávaného ekonoma Dona Mitchella. Jeho závěry jsou v drastickém rozporu s odhady z USA. Podle tvrzení americké vlády vedlo pěstování biopaliv ke zvýšení světových cen potravin o méně než tři procenta. Mitchellova studie je jedna z nejpodrobnějších, jež byly k této problematice dosud vypracovány.
Studie upozorňuje i na následky politiky biopaliv, která zprvu vedla k tomu, že se pro příslušné rostliny rezervovaly stále větší plochy obdělávané půdy; v USA je už dnes více než třetina produkce obilí určena k výrobě etanolu. EU vyhradila pro biodiesel polovinu rostlinného oleje.
Měnící se situace na trhu vedla k tomu, že farmáři začali už předem vyhrazovat plochy pro energetické rostliny. V neposlední řadě přispěly ke zvyšování cen potravin i finanční spekulace.
Mitchellovy závěry překračují i odhady velkých ekologických organizací. Například britská skupina OXFAM se domnívá, že boom biopaliv má na zvyšování cen potravin vinu jen z 30 procent. Studie OXFAM vyšla v červnu v Oxfordu pod názvem Ještě jedna nepříjemná pravda.
Následky jsou dramatické. Jen zvyšující se poptávka po biopalivech vehnala v uplynulých letech do bídy 30 milionů lidí, odhaduje OXFAM. Mnoho lidí, kteří už dříve vydávali za jídlo 50 až 80 procent svých příjmů, se nedokázalo vyrovnat se zdvojnásobením cen potravin, píše OXFAM.
Světová banka hovoří o tom, že biopaliva uvrhla do chudoby stovky milionů lidí, což mimo jiné vedlo k nepokojům od Bangladéše po Egypt.
„Zdá se, že politické elity jednoduše ignorují vliv biopaliv na ceny potravin," řekl Guardianu zástupce OXFAM Robert Bailey.
Vysoce postavení rozvojoví politici vycházejí podle citovaného deníku z toho, že Světová banka citlivou studii vypracovanou v dubnu dosud nezveřejnila z ohledů na amerického prezidenta Bushe. Jednak ho nechtěla ztrapnit a současně se nechtěla dostat pod palbu Bílého domu.
Bush nedávno odůvodňoval razantně rostoucí ceny potravin vyšší poptávkou po nich v Číně a Indii.
Foto: Profimedia