Tak brutální válka v německé televizi ještě nebyla

Zahraničí
19. 3. 2013 07:15
Když se člověk mění v poslušný, zabíjející stroj.
Když se člověk mění v poslušný, zabíjející stroj.

Od uplynulé neděle večer začaly na obrazovce německé veřejnoprávní televize ZDF stříkat krev a bláto. Tak tomu bylo i v pondělí a ještě bude ve středu. V třídílném seriálu Naše matky, naši otcové (Unsere Mütter, unsere Väter) ukazují filmaři 2. světovou válku tak autenticky a tak blízkou realitě jako dosud nikdy v německé televizi.

Němečtí diváci jsou zvyklí sledovat často o sobotních večerech v ZDF nejrůznější "dojáky". To se však nyní na několik týdnů změnilo. V novém trojdílném seriálu Naše matky, naši otcové sice také jde o lásku či zradu, ale v době třetí říše.

Čeká nás tisíc let říše. Pětice kamarádů z Berlína.Už první díl konfrontuje diváky nemilosrdně s násilím a hrůzami druhé světové války. Tvůrci seriálu v tomto ohledu diváky nijak nešetří.

Drastičtěji než v dosavadních německých filmech ukazují producent Nico Hofmann, scénárista Stefan Kolditz a režisér Philipp Kadelbach zločiny, které páchal wehrmacht na východní frontě.

Už v prvním díle popraví jeden z hlavníéch hrdinů, německý poručík, téměř bez hnutí brvou zajatého rudoarmějce. Splnil rozkaz. Důstojník SS zastřelí malé židovské děvčátko jen proto, aby jednomu vojákovi od pěchoty udělil lekci. I když mu při tom vystříkne do obličeje mozek s krví. Zatím kdesi mimo záběr kamery vraždí ukrajinští židobijci příbuzné holčičky, rodinu z místního statku.

V jiné scéně před sebou němečtí vojáci v močálišti ženou ruské civilisty, aby se s jejich pomocí dostali přes minové pole. Do Moskvy je kolem 500 kilometrů.

 

Podobných excesů je v druhém dílu ještě o něco více. Třeba když četa německých vojáků popravuje šest rolníků. Jedna rána jde ale vedle. K ženě, která zůstala stát, přistupuje voják a z blízkosti ji střelí do hlavy. I tady stříká z lebky mozek s krví.

Podobné kruté scény nejsou ve válečných filmech žádnou výjimkou, ale v německé televizi mají ve své šíři premiéru. Režisér a skvělý kameraman David Sláma (původem Čech, roku 1969 emigroval do Německa) se ve své estetice orientovali i podle vysoce oceňovaných válečných filmů a seriálů, jako jsou  Zachraňte vojína Ryana či Bratrstvo neohrožených, upozorňují němečtí recenzenti.

Špína, zima, strach, euforie... Málokdy je tomu televizní divák tak blízko jako ve filmu "Naše matky, naši otcové".Hlavními hrdiny snímku Naše matky, naši otcové je pět kamarádů z Berlína, fiktivních postav. Jsou mladí a mají hlavu plnou plánů a ideálů. Věří, že jim svět leží u nohou.

Ve válečném roce 1941 ztratí jeden druhého částečně z očí. Tři z nich přežijí a po válce se setkají ve stejné hospodě, kde se kdysi vzájemně loučili.  

Každý z nich se proviní svým vlastním způsobem.

Milovník literatury Friedhelm, který je zprvu odpůrcem války, se na východní frontě změní v cynický zabíjející stroj. Jeho starší bratr Willhelm, který touží po tom, aby se stal správným vojákem, popraví jednoho válečného zajatce střelou do zátylku. Jde o mladého sovětského politruka. Nakonec dezertuje. 

Mladík Viktor, Žid, se dostane do soukolí rasového běsnění, jeho rodiče deportují do koncentráku. Pokouší se přežít s falešnými doklady, ale chytí ho. Při převozu vlakem do Osvětimi se mu však podaří utéct a přidá se k partyzánům.

Viktorova árijská přítelkyně Greta, příležitostná zpěvačka, se spustí s důstojníkem SS, aby pomohla Viktorovi a současně své kariéře v říšském zábavním průmyslu. Skončí ve vězení gestapa.

Charlotte vyrazí s nadšením jako zdravotní sestra do jednoho polního lazaretu blízko fronty. Tady ztratí veškeré iluze. Prozradí dokonce jednu Židovku, svoji kolegyni a místní lékařku, která začala v nemocnici pracovat jako zdravotnice. Vydá ji tak do spárů SS.

Z pěti přátel z Berlína přežili válku tři.Třídílný seriál nikterak nemoralizuje. Snaží se divákům co nejvíce přiblížit jak syrovou realitu válečných let, tak charaktery pětice protagonistů. Málokdy vstoupili němečtí filmaři tak hluboko do nacionálního socialismu jako v tomto filmovém počinu.

Jak se můj otec a matka, děda a babička stali součástí tohoto zločinného systému? Jak se chovali? Byli zaslepení či zoufalí? Otázky na otázky. Seriál Naše matky, naši otcové je vyvolává velmi naléhavě. Odpovídat si ale musí každý sám.

Autor: Petr PodanýFoto: repro ZDF (David Sláma)

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ