Hledání kompromisu se Spojenými státy v otázkách volného obchodu a ochrany klimatu bude dominovat summitu zemí G20, který se v pátek a sobotu uskuteční v severoněmeckém Hamburku. Přední stránky novin budou plnit také informace o vůbec první schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nebo zprávy o demonstracích v ulicích Hamburku.
Do přístavního města se sjede na 10 tisíc účastníků summitu a členů delegací, pět tisíc novinářů, 20 tisíc policistů a chybět nebudou ani desetitisíce demonstrantů. Největší pozornost bude i tak upřena na jednoho muže - amerického prezidenta Trumpa. Změny, které s sebou do americké politiky vnesl, se podepíší i na letošním summitu G20.
Zatímco v předchozích letech neměly velké světové ekonomiky větší problém přihlásit se v závěrečné deklaraci k volnému obchodu nebo ochraně klimatu, letos se kvůli postojům Trumpa očekávají horečná vyjednávání do poslední chvíle a někteří pozorovatelé dokonce pochybují o tom, že se vůbec podaří najít shodu na závěrečném prohlášení.
Složitá vyjednávání očekává také hostitelka summitu německá kancléřka Angela Merkelová, která se chce stejně jako ostatní evropské země nebo Čína přihlásit k zásadám volného obchodu a ochrany klimatu. Na druhé straně je americký prezident, který vypověděl pařížskou dohodu o ochraně klimatu z roku 2015 a opakovaně hovoří o možných protekcionistických opatřeních.
Anketa:
Jak byste oznámkovali dosavadní působení Donalda Trumpa coby prezidenta Spojených států amerických?
- Jednička. 20%
- Dvojka. 20%
- Průměr, takže trojka. 20%
- Čtyřka. 20%
- Propadák, takže pětka. 20%
I proto, aby se obě pozice podařilo sblížit a jednání neskončila bez výsledku, setkala se ve čtvrtek - v předvečer summitu - Merkelová s Trumpem. Německá kancléřka dala opakovaně najevo, že bude usilovat o nalezení kompromisu se všemi účastníky jednání, ale zároveň podle svých slov nechce, aby se zakrývalo, že zatím existují rozpory.
Podobných bilaterálních schůzek, jako je ta Merkelové s Trumpem, se v Hamburku uskuteční řada. Jednoznačně nejsledovanější z nich bude páteční jednání Trumpa s ruským prezidentem Putinem. Očekává se, že se na něm budou vzájemně oťukávat a proberou celou škálu témat, včetně konfliktů na Ukrajině a v Sýrii.
Pozornost těmto tématům budou na summitu věnovat i ostatní země, jejichž představitele Merkelová oficiálně přivítá v pátek po 10. hodině. Celkem účastníky summitu, mezi nimiž bude i řada hostů z nečlenských zemí G20, čeká pět zhruba dvouhodinových jednacích bloků. Pozornost na nich chce Merkelová zaměřit také na boj proti terorismu, migraci, spolupráci s Afrikou, ženská práva, udržitelný rozvoj nebo digitalizaci.
Vedle pracovní náplně čeká státníky i kulturní program, v pátek večer totiž zavítají na koncert do nové budovy Labské filharmonie. Její okolí bude spolu s veletržním areálem, kde se uskuteční většina jednání, patřit mezi dvě nejpřísněji střežené zóny ve městě. Část aktivistů už dopředu avizovala, že se do těchto zón pokusí proniknout, další se zase chtějí pokusit zastavit kolony delegací na cestě z letiště do města.
Hamburská policie, kterou podpoří jednotky z celé země, tvrdí, že je připravena na všechny možnosti, včetně pokusů o zablokování částí přístavu. Početně největší demonstrace ji čeká v sobotu, kdy by v ulicích města mělo být 50 až 100 tisíc protestujících. Náročnější pro ni ale dost možná bude čtvrteční protest s názvem Vítejte v pekle, na který má dorazit až osm tisíc demonstrantů, kteří mohou použít násilí.
Na možné násilnosti a výtržnosti se připravují i sami obyvatelé druhého největšího německého města. Řada jich na pátek a sobotu raději odcestuje pryč, dalším asi 10 tisícům umožní firmy v pátek pracovat z domova. Na obchodech v ulicích, kterými projdou demonstrace, už více než týden visí plakáty, kterými se jejich majitelé distancují od summitu. Chtějí si tak zvýšit šance na to, že protesty přestojí bez poskvrny.