Jednotu na začátku volebního roku chtějí na nedělním a pondělním jednání vrcholných představitelů v Mnichově demonstrovat strany německé vládní konzervativní unie CDU/CSU. Ani "usmiřovací schůzka", jak jí přezdívají německá média, ale podle všeho nepřinese shodu v otázce omezení počtu přijímaných běženců, která obě strany nadále dělí.
Dvoudenní jednání špiček Křesťanskodemokratické unie (CDU) a sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) se má zaměřit na širokou škálu témat od životního prostředí, přes evropské otázky až po migraci a bezpečnostní politiku. Výsledky debat budou sloužit jako podklad pro společný program pro zářijové parlamentní volby.
Širokou shodu v názoru na drtivou většinu oblastí už několik měsíců zastiňuje nesoulad v otázce hranice pro přijímání uprchlíků. Bavorská CSU požaduje, aby tato hranice byla stanovena na počtu 200 tisíc ročně, CDU to odmítá. Ke kompromisu mezi kancléřkou a šéfkou CDU Angelou Merkelovou a bavorským ministerským předsedou a šéfem CSU Horstem Seehoferem nepomohly ani snahy jejich spolustraníků nalézt společné řešení.
Obě strany už tak počítají s tím, že spory, které jednu dobu dokonce ohrožovaly samotné konání "usmiřovací schůzky", se nepodaří vyřešit a do voleb tato otázka zůstane otevřená. Značné potíže může otázka uprchlíků znovu vzbuzovat po zářijovém hlasování, protože Seehofer opakovaně prohlásil, že bez pevné hranice pro přijímání běženců nepůjde CSU do vlády.
Předpokladem k tomu, aby konzervativní unie CDU/CSU již počtvrté v řadě sestavovala vládu, je ale primárně její vítězství ve volbách. To se dlouho zdálo jasné, když sesterské strany v průzkumech veřejného mínění nad druhou nejsilnější sociální demokracií vedly zhruba o 11 až 16 procentních bodů. Po nominaci bývalého šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze na kancléře za SPD ale sociální demokraté výrazně posílili a obě strany podle nejnovějších průzkumů voličských preferencí dělí jen šest procentních bodů.
I to je důvod, proč by se nedělní a pondělní setkání vrcholných představitelů CDU a CSU mělo jasně vymezit vůči možné povolební koalici sociální demokracie, Levice a Zelených. Vzestup SPD navíc může podle pozorovatelů alespoň navenek pomoci jednotě dvojice konzervativních stran, které cítí, že teď musí skutečně táhnout za jeden provaz.
Předvést by to měly i pondělním hlasováním, na kterém se mají oficiálně postavit za Merkelovou jako společnou kandidátku na kancléřku, což je krok s nímž bavorská CSU dlouhé měsíce váhala.