Tisíce demonstrantů zaplnily ulice londýnské finanční čtvrti City před čtvrtečním summitem největších světových ekonomik G20. Při několika potyčkách s policií, které se postupně rozrostly v tvrdší střety, bylo zatčeno 63 lidí. Podle policie přišlo asi šest tsiíc protestujících, kteří zcela zaplnili okolí britské centrální banky.
Zprvu došlo jen na menší potyčky a na několika místech házeli demonstranti na policisty vajíčka, ovoce a další předměty. Části protestujících se podařilo vniknout do jedné z filiálek Royal Bank of Scotland. V podvečer se situace začala přiostřovat, když někteří zakuklenci zaútočili na policisty tyčemi a ostřelovali je různými předměty. Policisté použili obušky.
ČTĚTE TAKÉ: První akce před summitem v Londýně: "Nesnášíme banky"
Uhodni helikoptéru. Prezident USA přiletěl do Londýna
Zalekla se choť Sarkozyho konkurence Obamové?
Vyjma demolování zařízení pobočky banky se zatím však účastníci vyhnuli rozsáhlejšímu násilí, kterého se Scotland Yard obával, a proto rozmístil do ulic tisíce policistů. Demonstranti protestovali především proti důsledkům ekonomické krize, požadovali jiné globální uspořádání ekonomiky a zdůrazňovali, že kapitalismus selhal.
Banky raději zavřely
Některé obchody a banky v City neotevřely, další měly zabedněná přízemní okna. Řada zaměstnanců finančních institucí dnes také přišla do práce v neformálním oblečení ve snaze nepoutat pozornost demonstrantů.
V Británii jsou bankéři v posledních měsících terčem ostré kritiky médií i hněvu mnoha lidí kvůli tomu, že jejich banky nahromadily mnohamiliardové dluhy, které přispěly k nynější krizi a nyní se musejí splácet ze státních peněz.
Řada neúspěšných bankéřů navíc odešla ze svých míst s vysokými odměnami. Nejkřiklavějším případem byl bývalý šéf Royal Bank of Scotland (RBS) Fred Goodwin. Ústředí RBS dnes chránily policejní zátarasy a desítky policistů.
Vrtulníky nad centrem
Kromě demonstrace v City však návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy a dalších hlav států skupiny G20 život v britském hlavním městě nijak výrazně nenarušuje. Nad centrem města sice stále přelétává několik vrtulníků a všude jsou vidět policejní hlídky v jasně žlutých vestách, ale provoz není nijak podstatně omezen.
Při jednání Obamy s Gordonem Brownem byla třída Whitehall normálně otevřená a u mříží v ústí Downing Street turisté jako jindy fotografovali sídlo britského premiéra.
Odpoledne má být další protestní pochod, tentokrát mírový. Vyjde od sídla amerického velvyslanectví a vydá se na Trafalgarské náměstí.
Mrtvý demonstrant
Na protikapitalistické demonstraci v Londýně zahynul ve středu večer jeden účastník protestu. Podle londýnské metropolitní policie demonstrant zkolaboval a přestal dýchat asi ve 20.30 SELČ nedaleko sídla centrálního britského finančního ústavu Bank of England. Podle svědků šlo asi o 30letého muže.
Příčina smrti není zatím známa, ale nejspíše nešlo o cizí zavinění. Média s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že šlo zřejmě o zdravotní komplikace. Strážníci muže přenesli za policejní kordon, kde se ho před příjezdem záchranářů pokusili oživit. Sanita ho pak převezla do blízké nemocnice, kde lékaři konstatovali smrt. Demonstrant zemřel v sanitce při převozu.
Policie také tvrdí, že muže musela přemístit, protože na ně protestující během záchranné akce házeli lahve.
Foto: ČTK/AP a Reuters