Potvrzená totožnost
Třetím útočníkem z Londýna je Ital marockého původu
06.06.2017 14:14
Britská policie v úterý zveřejnila totožnost třetího muže, který útočil v sobotu v centru Londýna. Je jím podle ní 22letý Ital marockého původu Youssef Zaghba. Identitu dalších dvou pachatelů atentátu zveřejnily úřady už v pondělí. Policisté v úterý také prohledali dva domy v Londýně a zadrželi jednoho podezřelého. Ministerstvo zahraničí ČR doporučilo českým občanům, aby se v britské metropoli vyhýbali místům s vysokou koncentrací lidí a byli ostražití. Sedm obětí atentátu si připomněli lidé v Británii minutou ticha.
Zaghba byl podle italského listu Corriere della Sera synem Maročana a Italky ze severoitalského města Boloňa. Narodil se údajně v roce 1995 v marockém Fezu. Loni mu podle listu italská policie zabránila v odletu z Boloně do Turecka, odkud se chtěl dostat do Sýrie. Podle britské policie Zaghba žil v poslední době ve východním Londýně a nebyl v hledáčku policie ani tajných služeb. Boloňská prokuratura uvedla, že muže jako "možného podezřelého" hlásila britským úřadům.
Už v pondělí policie zveřejnila totožnost dvou dalších atentátníků. O občanovi Maroka a Libye Rašídu Radvánovi stejně jako Zaghbovi britské tajné služby nevěděly. Naopak 27letý Brit pákistánského původu Khuram Shazad Butt jim znám byl. Loni se dokonce objevil v dokumentu s názvem The Jihadis Next Door (Džihádisté od vedle). Policie ho tehdy prověřovala, ale neshledala, že by plánoval teroristický útok. V úterý kvůli tomu čelila kritice. Butt byl podle tisku dokonce v kontaktu s jedním z pachatelů atentátů v londýnské městské dopravě z roku 2005. Navzdory tomu loni několik měsíců pracoval v metru.
Policie v úterý v souvislosti se sobotním útokem prohledala další byty. Zatímco během razie ve východní čtvrti Ilford nikoho nezadržela, ve čtvrti Barking zadržela 27letého muže, který by měl být v současnosti jediným člověkem ve vazbě. Všech 12 dříve zadržených lidí policisté propustili. Na předměstí Barking policie zatýkala už v neděli.
Při londýnském útoku v sobotu v noci zemřelo sedm osob a desítky dalších byly zraněny. Atentát se odehrál na mostě London Bridge a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Trojice útočníků na mostě najela vysokou rychlostí dodávkou do lidí na chodníku a následně útočila noži. Policie atentátníky zastřelila.
Pohřešován je podle policie stále jeden Francouz, který byl v době útoku na mostě s přítelkyní a jehož dodávka atentátníků podle svědků patrně srazila do řeky. Přítelkyni vůz těžce zranil.
Oběti atentátu si v úterý v Londýně i na dalších místech Británie lidé připomněli minutou ticha. Zatímco přímo na místě krveprolití u mostu London Bridge se shromáždilo několik stovek lidí, v centru metropole probíhal provoz zcela bez známky vzpomínek na tragickou událost.
V souvislosti s útokem se do sporu dostal londýnský starosta Sadiq Khan a americký prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu kritizoval Khanovu výzvu obyvatelům Londýna, aby se zvýšenou policejní přítomností ve městě po atentátech neznepokojovali. Khan v úterý vyzval, aby Británie zrušila pozvání Trumpa do země. Podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona není ale žádný důvod, aby se zamýšlená Trumpova návštěva rušila.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.