Trump se poprvé setkal tváří v tvář s Putinem

Zahraničí
7. 7. 2017 16:05
Zleva Donald Trump a Vladimir Putin.
Zleva Donald Trump a Vladimir Putin.

Zhruba dvě a půl hodiny trvalo první osobní jednání prezidentů Spojených států a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina, kteří se odpoledne sešli na okraj hamburského summitu zemí G20. Původně se přitom podle různých zdrojů očekávala půlhodinová až hodinová diskuze. O skončení schůzky informovalo americké ministerstvo zahraničí, podrobnosti o jednání zatím zveřejněny nebyly.

"Je pro mě čest být tady s vámi," řekl Trump na úvod ruskému prezidentovi, se kterým si před novináři potřásl rukou. "Velmi rád se s vámi osobně setkávám a věřím, že naše schůzka přinese výsledky," odpověděl Putin s tím, že telefonní jednání jsou pro vyřešení vzájemných rozporů nedostatečná.

Trump také řekl, že s Putinem již projednával řadu věcí a že tyto diskuze vedly správným směrem. Oba prezidenti ještě před svou samostatnou schůzkou měli během dne na summitu G20 možnost potřást si rukama; stalo se tak v přítomnosti předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

Role Moskvy ve volbách 

Americký prezident Donald Trump chtěl během vůbec první osobní schůzky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem odpověď na roli Moskvy v loňských prezidentských volbách ve Spojených státech, prohlásil americký ministr zahraničí Rex Tillerson s tím, že Putin jakékoli nařčení z ruského vměšování odmítl.

"Pokud jde o vměšování Ruska, prezident (Trump) naléhal na prezidenta Putina více než jednou. Prezident Putin takové vměšování odmítl, jako to učinil v minulosti," řekl Tillerson k diskuzi o ruské roli v amerických volbách.

Trump jednání právě otázkou o možném vměšování do voleb začal. Lavrov k postoji Moskvy řekl, že Trump přijal Putinovo ujištění, že Rusko do amerických voleb nezasahovalo.

Bílý dům na twitteru zveřejnil prezidentův týdenní projev k národu, ve kterém Trump hovořil o významu ochrany amerického hospodářství. Trump mimo jiné uvedl, že právě ochrana americké ekonomiky je důvod, proč se rozhodl jednostranně vypovědět účast na mezinárodní klimatické dohodě a proč je rozhodnut zcela zrušit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), pokud nebudou vyjednány pro USA spravedlivější podmínky.

Setkání s Nietem

Nejen s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem, ale také s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem se poprvé od nástupu do funkce osobně sešel prezident Spojených států Donald Trump. Trump, který ke schůzkám využil summitu G20 v Hamburku, označil Nietu za svého přítele.

Nieto měl původně navštívit Trumpa v Bílém domě krátce po jeho lednové inauguraci, ale cestu do USA zrušil kvůli sporu o zeď na americko-mexické hranici. Trump v předvolební kampani tuto zeď slíbil postavit, aby zabránil nelegálnímu překračování hranice a pašování drog. Americký prezident také chce, aby vybudování bariéry zaplatilo Mexiko.

Nieto stavbu zdi opakovaně odsoudil a kategoricky vyloučil, že by se Mexiko jakkoli podílelo na jejím financování. Trump k tomu tehdy na twitteru napsal, že pokud Mexiko zeď nezaplatí, neměl by Nieto do Washingtonu jezdit.

Bílý dům ke schůzce uvedl, že oba prezidenti jednali o tom, jak zlepšit situaci dělníků v obou zemích v rámci upravené Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Podmínky této dohody chce Trump změnit, neboť tvrdí, že ty stávající jsou pro USA nespravedlivé. Úřad mexického prezidenta poznamenal, že oba státníci od úpravy úmluvy NAFTA očekávají zlepšení ekonomické i sociální situace v regionu.

Mezi další témata diskuze patřily problematika pašování drog, nelegální přistěhovalectví a současná krize ve Venezuele. Zda Trump hovořil o pohraniční zdi, z prohlášení Bílého domu není jasné.

Autor: Reuters, AP, ČTK Foto: ČTK/AP , Steffen Kugler, youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ