Se zajímavým výsledkem skončil průzkum veřejného mínění mezi Turky usazenými v Rakousku. Podle tohoto průzkumu je více než polovina dotázaných připravena okamžitě opustit zemi, dalších takřka čtyřicet procent by se vystěhovala výměnou za finanční odškodnění.
Průzkum provedla organizace UETD (Unie evropsko-tureckých demokratů), která má blízko k tureckému prezidentovi Erdoganovi a po nezdařeném puči organizovala v několika evropských metropolích demonstrace na Erdoganovu podporu. Autoři výzkumu se ptali celkem 1270 rakouských Turků, zda by se z Rakouska odstěhovali. Celkem 53,5 procent odpovědělo, že jsou okamžitě připraveni zemi opustit. Dalších 39,8 procent by se vystěhovalo v případě, že by od státu dostali určitou kompenzaci.
Z nich si takřka polovina (43,8 procent) představuje odškodnění ve výši kolem sto tisíc eur (2,7 milionu korun), 16,6 procent by se spokojilo s polovinou, dalších 7,6 pak se sumou mezi 10 tisíci a 20 tisíci euro. Třetina z Turků, kteří vyjádřili vůli odstěhovat se z Rakouska, konkrétní sumu neuvedla s tím, že by záleželo na jednání o individuální nabídce. Jako zemi, v níž by chtěli žít, uvedla naprostá většina respondentů (88,8 procent) Turecko.
Pouze nepatrná část účastníků výzkumu údajně odmítá Rakousko opustit, i kdyby dostala lukrativní finanční odškodnění. Odpověď "ne, Rakousko je můj domov", dostali autoři výzkumu pouze od 6,7 procent dotázaných rakouských Turků. Výsledky zveřejnil ve středu rakouský deník Die Presse.
Samotná organizace UETD však mírní představy o tom, že polovina z tří set tisíc Turků z Rakouska okamžitě odejde a další třetina tak učiní poté, co by se se státem eventuálně dohodla na finanční kompenzaci. "Náš průzkum nelze chápat jako výzvu k opuštění Rakouska, ale spíše jako vyjádření dnešních pocitů turecké menšiny v zemi," řekl deníku Kurier předseda UETD Cem Aslan.
Naprostá většina dotázaných Turků (84,5 procent) jako důvod své "frustrace" ze života v Rakousku uvedla rostoucí míru islamofobie. Průzkum měl být přitom podle některých komentátorů reakcí na vyjádření rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze. Ten při letních demonstracích na Erdoganovu podporu ve Vídni doslova prohlásil: "Kdo se chce angažovat ve vnitřní politice Turecka, má samozřejmě možnost naši zemi opustit."