Turecko v EU? Zatím uzavřená kapitola

Zahraničí
13. 9. 2017
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Turecko se v dohledné době nestane členem Evropské unie. Prohlásil to ve středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před europoslanci. Prioritou pro vstup do EU je totiž právní stát, řekl Juncker. Dodal také, že Ankara se už dlouho vzdaluje Evropě, a to mílovými kroky.

Juncker ve své zprávě o stavu Evropské unie kterou přednesl v polovině funkčního období EK, řekl, že EU bude mít vždy otevřenou cestu pro ty, kdo jsou ochotni spolupracovat na základě unijních hodnot. A těmi jsou podle něj zejména svoboda slova a dodržování právního státu.

"Novináři patří do redakcí, a ne do vězení," prohlásil Juncker v reakci na zavírání novinářů, včetně těch zahraničních, tureckým režimem. "Propusťte na svobodu naše novináře... a přestaňte našim šéfům vlád říkat, že jsou nacisté a fašisté," připomněl opakované výroky některých šéfů turecké vlády, včetně tamního prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Šéf EK dodal, že kdo uráží evropské demokracie, blokuje si cestu.

Jednání o vstupu Turecka do EU, která začala v říjnu 2005, dlouhodobě stagnují, zejména kvůli výhradám EU k dodržování svobody slova v Turecku a autoritářskému způsobu vlády tamního prezidenta. Zamrzlé rozhovory byly obnoveny loni poté, co Ankara pomohla EU zastavit masový příliv uprchlíků z Blízkého východu do Evropy. Poté se ale jednání opět zastavila na mrtvém bodě, když po loňském červencovém pokusu o puč turecké úřady zahájily rozsáhlé čistky ve státní správě.

Nejnovější debatu o pokračování rozhovorů rozpoutala před nedávnem v německé předvolební televizní diskusi kancléřka Angela Merkelová, která prohlásila, že nikdy nebyla pro vstup Turecka do EU. Její protikandidát ve volbách a bývalý předseda europarlamentu Martin Schulz v debatě rovnou vyzval k ukončení jednání. Na diskusi reagoval i Erdoğan, který Merkelovou obvinil z populismu, zároveň ale uvedl, že doufá ve zlepšení napjatých vztahů mezi Německem a Tureckem.

Evropští poslanci letos v červenci ve Štrasburku vyzvali Evropskou komisi a členské státy, aby pozastavily přístupová jednání s Tureckem, pokud Ankara nezačne beze změny uplatňovat ústavní reformy upevňující moc prezidenta Erdoğana. Reformy schválili Turci v dubnovém referendu. V právně nezávazné rezoluci poslanci v červenci zároveň uvedli, že si přejí, aby EU pokračovala v konstruktivním a otevřeném dialogu s Ankarou.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné