Předseda Evropské rady Donald Tusk a americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nenašli stoprocentní shodu v pohledu na Rusko, řekl po jednání Tusk. Pokud jde o konflikt na Ukrajině, "vypadá to" ale podle něj, že obě strany mají pozici stejnou. Při asi hodinovém jednání se představitelé obou stran shodli na potřebě boje s terorismem. Otevřená podle Tuska ovšem zůstávají témata, jako jsou klimatické změny či vzájemný obchod.
"Nejsem si na sto procent jist, zda bychom mohli dnes říct - tím myslím pan prezident a já - že máme společnou pozici, společný názor na Rusko," prohlásil Tusk do kamer krátce poté, kdy se spolu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem rozloučili s Trumpem. S americkým prezidentem nejprve jednali jen oni, později byla první schůzka nové americké administrativy se zástupci EU rozšířena o další představitele obou stran, včetně například šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové či americké ministry zahraničí a obrany Rexe Tillersona a Jamese Mattise.
Evropská unie a Spojené státy v minulosti svůj postup vůči Rusku koordinovaly například v otázce sankcí.
Vztahy západních zemí a Moskvy se v posledních letech výrazně zhoršily především kvůli ruskému postupu v ukrajinské krizi a anexi poloostrova Krym. EU by měla příští měsíc rozhodnout o dalším prodloužení svých protiruských sankcí.
Trump byl vůči Moskvě ve svých vyjádřeních vstřícnější. Lidé z jeho okolí nyní kvůli svým kontaktům se zástupci Ruské federace čelí v USA vyšetřování.
Podle dobře informovaného unijního představitele se dnešní schůzka odehrávala v "přátelské a konstruktivní atmosféře". Trvala celkem hodinu a 15 minut, z toho 45 minut diskutovali Trump, Tusk a Juncker jen ve třech, půl hodiny se jednalo v širším formátu. Mezi tématy užšího jednání byl podle tohoto činitele EU zmíněn kromě Ruska a Ukrajiny také brexit. Trump prý dal při této příležitosti najevo obavy, že kvůli brexitu ubude v USA pracovních míst.
"Souhlasili, že mají společný zájem spolupracovat s třetími zeměmi na řešení nekalých obchodních praktik," uvedl informovaný činitel. Podporu získal plán vzniku společné pracovní skupiny, která by řešila složité otázky vzájemného i světového obchodu.
Při jednání s Trumpem zdůrazňoval šéf unijních summitů Tusk především společné hodnoty. "To, co dává naší spolupráci a přátelství ten nejhlubší smysl, jsou základní západní hodnoty jako svoboda, lidská práva, úcta k lidské důstojnosti," řekl šéf Evropské rady. "Hodnoty a principy na prvním místě, to je to, co bychom my - Evropa i Amerika - měli říkat."