Tusk si stoupl k odpíračům migrantů! zní z Německa

Zahraničí
3. 12. 2015 14:30
Donald Tusk.
Donald Tusk.

Předseda Evropské rady Donald Tusk si za svůj středeční komentář k uprchlické krizi vysloužil kritiku některých německých politiků. Bývalý polský premiér Tusk, který se dosud vyjadřoval zdrženlivěji a vyzýval unijní země k solidaritě, ve středu prohlásil, že kvóty na přerozdělení žadatelů o azyl nemají v EU podporu a že je třeba zpřísnit dosavadní politiku otevřených dveří.

"Že pan Tusk nyní zaujal tento postoj, je vzhledem k jeho roli, kterou zastává, neslýchané. Má spojovat a problémy řešit, ne se stavět na stranu odpíračů," řekl starosta německého přístavního města Brémy a předseda Konference premiérů zemských vlád (MKP) Carsten Sieling.

Německá europoslankyně za Zelené Rebecca Harmsová chce, aby Tusk co nejrychleji své postoje vysvětlil. Podle ní předseda Evropské rady v otázce migrační krize jen přispěl k dalšímu rozštěpení členských států, také se prý zdá, že jedná podle vnitropolitických zájmů Polska.

Eurokomisař pro migraci Dmitris Avramopulos za přístup k běženecké krizi ocenil Německo, které je vůči žadatelům o azyl vstřícné. Ostatní země podle Avramopulose berou ohled spíše na vnitropolitické zájmy než na své evropské závazky. V rozhovoru s listem Die Zeit prohlásil, že je nutné přestat dávat moc populistům a extrémistům a zastavit ty, kteří hrají na struny xenofobie.

Tusk mimo jiné zdůraznil, že uprchlickou otázku je třeba rázněji než dříve řešit i kvůli bezpečnosti, kterou se Evropa zabývá po nedávných pařížských útocích. Zpochybnil také údaje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), podle níž tvoří většinu lidí proudících v rámci migrační vlny do Evropy Syřané. Podle Tuska je jejich podíl asi třicet procent, zbytek jsou prý migranti bez práva na azyl, kteří by měli být vráceni zpět.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Virginia Mayo

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ