Ukrajina pod palbou
Tymošenková rozděluje Poláky. Pokrytectví Západu
04.05.2012 11:10
Několik dnů se z Varšavy ke stále hlasitější debatě o možném bojkotu evropského fotbalového šampionátu na Ukrajině neozval ani hlas. Vzhledem k tomu, že Polsko se vždy snažilo přivést Ukrajinu co nejvíce do Evropy, bylo ticho, které nad Vislou panovalo, mimořádně nápadné.
Jedině mluvčí ministerstva zahraničí Marcin Bosacki se v uplynulém týdnu podivoval nad reakcemi na Západě, mluvil o "nedorozumění". "Ti, kteří nyní Ukrajině vyhrožují bojkotem evropského šampionátu, nebyli v minulosti tak zásadoví, když šlo o větší země," neodpustil si. Zároveň připomněl, že Polsko se opakovaně zasazovalo za vězněnou vůdkyni opozice Juliji Tymošenkovou. Kvůli zacházení s touto političkou, která byla odsouzena na sedm let do vězení kvůli zneužití pravomocí, to už řadu měsíců skřípe mezi členy Evropské unie a Ukrajinou.
Jako první země bojkot evropského mistrovství, které pořádá Ukrajina společně s Polskem, ve středu oznámilo Rakousko. Ve středu večer se ke slovu přihlásil polský prezident Bronislaw Komorowski. Bojkotovat Ukrajinu je podle něho "zcela nepřiměřené". Šampionát má být pro tuto zemi šancí, aby ukázala, jak hodně se snaží přibližovat Západu. "To vše je nyní ohrožené," varoval Komorowski.
Šéf polské opozice z národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński ale ve čtvrtek prohlásil, že ukrajinskou část mistrovství by mělo bojkotovat i Polsko. "Evropa musí vyslat jasný signál k drastickému porušování lidských práv na Ukrajině," žádá Kaczyński.
A chtěl by ještě víc: jen bojkot by Ukrajinu ke změnám v zacházení s opozicí nepřinutil. "Evropské instituce (odpovědné za šampionát) by měly připravit scénář, podle kterého by Ukrajina přišla o právo mistrovství pořádat a zápasy by se přeložily do jiné země," navrhuje šéf polské opozice.
Jeho největší politický rival, premiér Donald Tusk, který je známý svojí láskou k fotbalu, o návrhu Kaczyńského řekl, že jde "o vlastní gól". "Bylo by špatné, kdyby se z Varšavy i dál ozývaly takové hlasy, které mohou znehodnotit, nebo dokonce zablokovat Euro," vzkázal Kaczyńskému. "Ti, kteří to s námi nemyslí dobře, sní o tom, aby i tato velká snaha přišla vniveč," dodal.
V Polsku se objevují obavy, že hádky o to, jak se na Ukrajině zachází s opozičními politiky, zkazí dojem i z polského pořadatelství. "Existuje riziko, že fotbalový svátek zpackaný bojkotem by mohl znamenat i ztráty pro nás," řekl Komorowski.
Varoval také, že bojkot nažene Ukrajinu do náruče Ruska a úsilí o západní integraci této země z uplynulých let bude ztracené. Přibližování se Ukrajiny západním strukturám je už dlouhá léta prioritou polské východní politiky - a to bez ohledu na to, kdo v Kyjevě vládne.
Během oranžové revoluce v roce 2004 tehdejší polský prezident Aleksander Kwaśniewski patřil k nejdůležitějším zprostředkovatelům mezi vládou a prozápadním táborem. Mnoho Poláků, kteří jsou příliš mladí na to, aby na vlastní kůži zažili události, které v jejich zemi vedly k pádu komunismu, se tehdy vydalo do Kyjeva, aby demonstranty podpořili.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.