Uprchlíci v Německu. Téma prý zneužívá krajní pravice

Zahraničí
30. 7. 2015 06:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Rostoucí počet útoků proti běžencům v Německu je důsledkem selhání politiků, kteří se ve stále větší míře uchylují k populismu, řekl Joschka Fröschner z organizace Opferperspektive, která poskytuje právní pomoc obětem rasově motivovaného násilí. Podle něj téma uprchlíků zneužívá krajní pravice, necitlivě k němu však přistupuje i bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), která je součástí vlády kancléřky Angely Merkelové.

Německo letos zažívá mimořádný příliv žadatelů o azyl, podle vládního odhadu do země přijde nejméně 450 tisíc běženců. Uprchlická vlna vyvolává napětí ve společnosti a několik ubytoven pro uprchlíky se stalo terčem žhářských útoků. V noci na pondělí poničila exploze vůz radního saského města Freital Michaela Richtera, jenž se zasazoval o přijímání žadatelů o azyl.

"Přibývá nejenom útoků proti uprchlíkům, roste i obecná míra xenofobie v německé společnosti. Ti, kteří útočí, se pochopitelně předem neptají, zda je jejich oběť uprchlík, nebo Němec. Násilí tak směřuje i proti těm Němcům, kteří se svým vzhledem liší od většinové společnosti," upozornil Fröschner.

"Násilnosti vedou k tomu, že se běženci bojí opouštět ubytovny. Tím se ještě víc izolují od německé společnosti, což zhoršuje jejich možnost integrace," řekl Fröschner.

"Krajně pravicová a neonacistická scéna uprchlické téma převzala a zneužívá ho k politickým účelům. Od těchto extremistických organizací nyní neslyšíme v podstatě nic jiného než štvaní proti uprchlíkům a proti těm, kdo běžencům pomáhají," řekl Fröschner. Zdůraznil však, že pachatelé útoků proti ubytovnám nejsou jen organizovaní neonacisté, ti podle něj stojí jen za malou částí incidentů.

Nálady proti uprchlíkům posiluje podle Fröschnera i bavorská CSU. "Zástupci CSU ve veřejných vystoupeních mluví o dobrých a špatných uprchlících. Dobří jsou podle nich ti, kteří prchají před válkou, a těm je třeba pomoct. Špatní jsou ti, kteří přicházejí kvůli lepším pracovním příležitostem, a ty je třeba vrátit do země původu. Tato rétorika ale jen zvyšuje odpor Němců proti všem běžencům," řekl Fröschner.

Pro uklidnění situace je podle něj třeba, aby němečtí politici dali veřejně najevo, že se hlásí k pomoci běžencům. Fröschner je přesvědčen, že by se tím popularita politiků nesnížila. Dokládá to podle něj i skutečnost, že v řadě míst se konají demonstrace proti rasismu a na podporu přijímání uprchlíků.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ