Uprchlíci zapálili tábor v Calais. Hasiče musela chránit policie

Zahraničí
26. 10. 2016
Uprchlický tábor v Calais.
Uprchlický tábor v Calais.

V evakuovaném uprchlickém táboře v severofrancouzském Calais vypuklo v noci na středu několik požárů, při kterých vybuchly nejméně dvě plynové bomby. Jeden imigrant utrpěl lehké zranění, informovali místní představitelé. V pondělí francouzské úřady zahájily evakuaci tábora, kde v poslední době žilo na 7000 běženců, a v úterý začala likvidace celého areálu stanů a improvizovaných přístřešků. Akce by měla skončit příští týden.

Nynější požáry odrážejí především tradici některých skupin cizinců, kteří vždy zapalují svá obydlí, když je opouštějí, tvrdí úřady. Stejný jev zaznamenaly i v březnu, kdy se rušila jižní část tábora zvaného džungle.

Hasiči za asistence policistů všechny ohně do rána zlikvidovali. "Házeli na nás kameny a policie nás při zásahu musela chránit," řekl jeden z hasičů.

Humanitární organizace již dříve varovaly, že k podobným incidentům bude docházet, a rozdávaly obyvatelům tábora hasicí přístroje. Obávají se, že v hustě obydlených místech by oheň mohl ohrozit imigranty. V noci na dnešek záchranáři narychlo přestěhovali do bezpečí před plameny na 200 osob.

Autobusy od pondělí rozvezly do připravených středisek na různých místech Francie více než 3100 lidí z improvizovaného a hygienicky nevhodného tábora v Calais. Na evakuaci tedy odhadem čeká ještě na 4000 lidí. Úřady nicméně již odstartovaly fyzickou likvidaci areálu, což je považováno za signál, že jsou odhodlány rychle a definitivně zrušit tuto největší nouzovou kolonii v zemi. Dělníci v oranžových vestách začali v úterý bourat část přístřešků a s pomocí malých bagrů odklízet jejich trosky i odpadky.

Většina běženců v Calais, kteří pocházejí převážně z Afghánistánu, Súdánu a Eritreje, doufala, že se dostane do blízké Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Nyní mají žádat o azyl ve Francii. Pokud tak neučiní nebo pokud tento azyl neobdrží, mají být deportování do vlasti. Očekává se, že někteří přistěhovalci se snu o Británii nevzdají a odejdou z tábora, aby se někde ukryli a dále se pokoušeli o cestu přes moře. Londýn po dohodě s Paříží začal přijímat nezletilé obyvatele tábora, kteří jsou sami a mají v Británii příbuzné.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné