Podle bulharského premiéra Bojko Borisova by měla jeho země vyjít Američanům vstříc. Jednání jsou součástí nového přístupu k protiraketové obraně v Evropě poté, co loni Obamova administrativa zrušila předchozí plán vlády George W. Bushe a navrhla vlastní variantu štítu.
"Můj názor je, že bychom měli ukázat solidaritu. Když jste členy NATO, musíte pracovat na kolektivní bezpečnosti," řekl premiér Borisov. Rozhodnutí prý nebude jen na Sofii, Bulharsko čeká na stanovisko Evropské komise i bulharského parlamentu.
ČTĚTE TAKÉ: Polsko se zapojí do ořezaného raketového štítu
Ve stejný den francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche při návštěvě Bukurešti poukázal na to, že o protiraketovém štítu, který chtějí USA instalovat ve východní Evropě, by měli Evropané diskutovat více než dosud. "Byl bych rád, kdyby se Evropa o toto téma více zajímala a kdyby se o něm také více mluvilo mezi Evropany," řekl Lellouche.
Loni v říjnu dostaly Spojené státy potvrzení od Varšavy, Prahy a Bukurešti, že se na jejich projektu inovovaného protiraketového štítu budou podílet. Na začátku února Rumunsko upřesnilo, že do roku 2015 v rámci projektu přijme na svém území antirakety.
"Ochrana Evropy proti eventuálním raketovým útokům ze zemí, které provádějí politiku šíření zbraní a z nichž některé více či méně tajně pracují na jaderných zbraních, je problémem celé Evropy a také Ruska," řekl Lallouche.
Právě Rusku je americká koncepce protiraketové obrany v Evropě trnem v oku, protože podle Moskvy ohrožuje její bezpečnostní zájmy. Rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy zrušit předchozí plány Bushovy vlády na vybudování sil s antiraketami v Polsku a radaru v České republice Kreml potěšilo. Stále je ale podezíravý i vůči inovovanému plánu Obamovy administrativy.
Nejaktivnější a nejvstřícnější bylo při vyjednávání s Američany vždy Polsko. To si mimo jiné vymínilo, že ať už bude štít postaven, či nikoli, budou na jeho území umístěny baterie Patriotů, které slouží k obraně proti raketám krátkého a středního doletu. Poláci by je mohli dostat už letos na jaře.
Polský parlament totiž velkou většinou schválil smlouvu SOFA určující podmínky pobytu amerických vojáků na polském území. Patrioty by měla obsluhovat stovka amerických vojáků. Patrioty mají být rozmístěné v obci Morong, vzdálené jen několik desítek kilometrů od ruské hranice.
Foto: Missile Defense Agency, ČTK/AP, profimedia.cz