Tato scéna připomíná studenou válku a je symbolickým aktem, který se ruskému prezidentovi nejspíše nebude moc zamlouvat. V den oslav nezávislosti Estonska pochodovali a jeli ulicemi Narvy vojáci USA a dalších západních zemí. A to pouze několik desítek až stovek metrů od hranice Ruské federace.
Narvou, estonským městem, protéká stejnojmenná řeka a na jejím opačném břehu stojí ruské město Ivangorod. Rusové i Estonci si koukají do oken. Hraniční přechod je u mostu. Většina obyvatel Narvy je ruskojazyčná.
Přehlídky, které se konala v úterý, se účastnili se svými obrněnými vozidly i američtí kavaleristé. Kromě vojáků USA se k akci připojili také příslušníci armád Británie, Nizozemí, Španělska, Litvy, Lotyšska a domácí Estonci.
V době, kdy se nadále vyostřuje konflikt na Ukrajině, není pochyb o tom, že Moskva bude přehlídku považovat za provokaci, poznamenávají západní komentátoři.
Jako další dvě pobaltské země je Estonsko od roku 2004 členem Severoatlantické aliance. Rozšiřování NATO na východ Rusko pravidelně kritizuje. Nasměrovat svou zemi do NATO se snaží i ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Sama aliance se k věci staví zdrženlivě. Jak podpora vstupu do EU, tak do NATO ale postupně roste mezi Ukrajinci. Někteří západní politici a generálové v minulých týdnech a měsících varovali, že Rusko může namířit svou agresi i do Pobaltí.
Akce jako v Narvě nepovažuje samo NATO za provokaci, ale za jeden ze způsobů odstrašení a demonstrace připravenosti bránit své členy.
Zhruba čtvrtina z 1,3 milionu obyvatel Estonska hovoří Rusky. Když Estonsko roku 1991 získalo nezávislost, nedostali zdaleka všichni etničtí Rusové estonský pas. Podobná situace je i v sousedním Lotyšsku. Mnoho rusky mluvících se v Pobaltí cítí v různých směrech diskriminováno.