Novou rusko-americkou smlouvu o omezení strategických zbraní podepíšou americký prezident Barack Obama a ruský prezident Dmitrij Medveděv 8. dubna v Praze. Prezident USA dnes na tiskové konferenci ve Washingtonu oznámil, že konečný text smlouvy formálně schválil v dnešním telefonickém rozhovoru s prezidentem Medveděvem.
Dokument má omezit počet rozmístěných strategických nosičů jaderných zbraní - tedy raket, letadel a ponorek - na 700 kusů na každé straně, počty jaderných hlavic se sníží recipročně na 1550.
Po roce intenzivních rozhovorů se Spojené státy a Rusko dohodly na nejrozsáhlejší smlouvě o kontrole zbrojení za posledních dvacet let, řekl Obama. "Jsem rád, že rok po mé návštěvě v Praze souhlasila Česká republika - blízký přítel a spojenec USA - s hostitelstvím podpisu smlouvy," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko-americkou smlouvu možná podepíší v Praze
Rusko a USA ladí dohodu. Ratifikační boj bude tvrdý
Připomněl, že od nástupu do prezidentského úřadu se snažil o nový start ve vztazích s Ruskem. "Spolupracujeme v Afghánistánu, koordinujeme naše hospodářské úsilí prostřednictvím skupiny G 20, vyvíjíme společný tlak na Írán, aby dodržoval své závazky," uvedl.
Podle zdrojů Bílého domu smlouva nijak neomezuje plány USA na vybudování systému protiraketové obrany, vůči němuž je Rusko silně kritické. Rusko se sice pokoušelo blokující ustanovení do textu prosadit, ale smlouva nakonec podle informovaných zdrojů nijak nelimituje testování, vývoj ani rozmístění protiraketového štítu. Neblokuje ani vývoj plánovaných amerických konvenčních raket dlouhého doletu.
Prezident Obama na tiskové konferenci prohlásil, že smlouva "zachovává pružnost, kterou potřebujeme k ochraně a posílení naší národní bezpečnosti a k zajištění pevných závazků vůči bezpečnosti našich spojenců". Ministr obrany Robert Gates doplnil, že Rusko má možnost se do plánů na vybudování protiraketové obrany zapojit.
Obama zdůraznil, že dokončení smlouvy je rovněž signálem ostatnímu světu, že USA a Rusko hodlají jít v čele úsilí o nešíření jaderných zbraní. "Posilujeme naši globální snahu zastavit šíření těchto zbraní a zajistit, aby ostatní státy plnily své závazky," řekl Obama. Připomněl, že týden po pražském podpisu se ve Washingtonu uskuteční setkání vedoucích představitelů víc než 40 zemí o nešíření jaderné výzbroje.
Aby smlouva vstoupila v platnost, musí projít ratifikačním procesem v americkém Senátu a ruské Státní dumě.
Foto: profimedia.cz