Údajný bývalý nacistický dozorce John Demjanjuk dnes byl letecky přepraven ze Spojených států do německého Mnichova. Devětaosmdesátiletý muž se tam má zpovídat pro podezření ze zločinů za druhé světové války. Šlo by zřejmě o poslední podobný proces v Německu.
Demjanjuk podle mnichovského státního zastupitelství za války sloužil jako dozorce nacistického vyhlazovacího tábora Sobibor na území dnešního Polska, kde se údajně podílel na smrti nejméně 29 tisíc Židů. V táboře prý osobně vodil Židy do plynových komor.
Do Německa byl podezřelý vydán z USA na základě německého zatykače po dlouholetých právních tahanicích. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a vysokému věku je však otázkou, zda se obviněný dočká rozsudku. V to doufá například předsedkyně Ústřední rady Židů v Německu Charlotte Knoblochová. "Válečné zločiny tohoto druhu se nepromlčí," prohlásila.
ČTĚTE TAKÉ: "Ivanovi Hroznému" ze Sobiboru hrozí žaloba v SRN
Vydání se nevyhnul
Demjanjukovo vydání uvítal i ředitel centra Simona Wiesenthala Marvin Hier, jenž upozornil, že půjde pravděpodobně o "poslední proces s nacistickým válečným zločincem".
Demjanjuk, který se v Americe před odchodem do penze živil jako automechanik, přiletěl zvláštním letadlem z Clevelandu v doprovodu lékaře a ošetřovatele. Hned po příletu do Mnichova byl odveden do letištního hangáru, do něhož zamířila i policejní auta a sanitky. Pak se hala zavřela.
Po formálním zatčení měl Demjanjuk letiště opustit jedním z vedlejších výjezdů a měl být deportován do nemocničního oddělení věznice v Mnichově-Stadelheimu. Čeká jej tam zdravotní prohlídka, která má určit, zda je vůbec schopen stanout před soudem.
Demjanjuk se poukazem na své podlomené zdraví v posledních týdnech pokoušel svému vydání zabránit. Podařilo se mu jej však pouze oddálit, když si stěžoval až u amerického nejvyššího soudu ve Washingtonu. Ten však žádost o zastavení deportace odmítl. John Demjanjuk mladší přitom tvrdí, že otec umírá na leukemii kostní dřeně.
Voják Rudé armády, ne dozorce
Údajný masový vrah se do Spojených států vydal lodí v roce 1952. Tehdy se mu ještě podařilo americké úřady přesvědčit, že je bývalý sovětský válečný zajatec, jenž nemá domov. Spojené státy mu udělily občanství, které mu odepřely až v roce 2002.
Už v roce 1977 jej přitom americké úřady začaly vyšetřovat kvůli podezření z napomáhání k masové vraždě. Dokonce byl vydán do Izraele. Tam domnělý nacistický dozorce z vyhlazovacího tábora Treblinka, známý pod přezdívkou "Ivan Hrozný", v roce 1988 už seděl v cele smrti. Ukázalo se však, že "Ivan Hrozný" patrně byla úplně jiná osoba, a Demjanjuk se mohl v roce 1993 vrátit za oceán.
V roce 2005 americký imigrační soud v jeho domovském městě Seven Hills rozhodl, že Demjanjuk může být deportován do Německa, Polska, nebo na rodnou Ukrajinu. Mnichovské státní zastupitelství tvrdí, že má dostatek důkazů o tom, že Demjanjuk skutečně dozorcem v koncentračním táboře byl - i když nikoli v Treblince, ale v Sobiboru.
Rodilý Ukrajinec jakoukoli vinu popírá. Naopak tvrdí, že byl vojákem sovětské Rudé armády a konec války že strávil v nacistickém zajetí.
John Demjanjuk - nejhledanější nacistický válečný zločinec |
- Narodil se jako Ivan Mykolajovyč Demjanjuk 20. dubna 1920 v malé vesničce na Ukrajině. V roce 1951 se odstěhoval do USA a v roce 1958 získal americké občanství a přejmenoval se na John Demjanjuk. V Clevelandu pracoval jako automechanik ve Fordových závodech. - V 70. letech byl bývalým vězněm koncentračního tábora v Treblince označen za sadistického dozorce přezdívaného "Ivan Hrozný", který se údajně za války dopouštěl zvěrstev na židovských vězních tohoto tábora. V roce 1981 byl zbaven amerického občanství, o pět let později byl vydán do Izraele, kde byl v roce 1988 odsouzen k trestu smrti za své údajné působení v Treblince. Izraelský nejvyšší soud ale nakonec v roce 1993 rozsudek zrušil, neboť se nepodařilo prokázat, že "Ivan Hrozný" byl skutečně Demjanjuk. - Demjanjuk se po osvobozujícím rozsudku vrátil do USA a v roce 1998 mu bylo navráceno americké občanství. V roce 2002 byl ale amerického občanství zbaven podruhé, když soud dal za pravdu tvrzení americké vlády, že byl za druhé světové války strážným v nacistických vyhlazovacích a koncentračních táborech a že to po válce zatajil v žádosti o americké občanství. Nebyl ale deportován, protože ho žádná země nechtěla přijmout. - Americké ministerstvo spravedlnosti se opíralo o německé dokumenty archivované v bývalém Sovětském svazu, podle nichž Demjanjuk působil po výcviku v polských Trawnikách jako strážce v koncentračních a vyhlazovacích táborech Sobibor, Majdanek nebo Flossenbürg. Demjanjuk veškerá obvinění popřel s tím, že sám byl v roce 1942 jako voják Rudé armády Němci zajat. Právě v zajetí se ale podle vyšetřovatelů dobrovolně přihlásil do nacistických služeb, o čemž svědčí jeho údajná legitimace. |
Foto: ČTK/AP, Reuters