<span>V Atlantiku našli trosky,</span> možná ze ztraceného airbusu

Zahraničí
2. 6. 2009 15:03
Jeden z vrtulníků brazilské armády, který pátral po zmizelém airbusu.
Jeden z vrtulníků brazilské armády, který pátral po zmizelém airbusu.

Airbus letecké společnosti Air France (ilustrace).První možné stopy po ztraceném airbusu Air France. Brazilští vojenští záchranáři objevili asi 160 kilometrů od ostrova Sao Pedro na hladině oceánu olejovou skvrnu a úlomky letadla. Není ale zatím jasné, zda jde o stroj s 228 lidmi na palubě, který v pondělí zmizel nad Atlantikem. Informují o tom brazilská média s odvoláním na armádu.

Záchranáři spatřili možné zbytky airbusu nedaleko ostrovní skupiny Fernando de Noronha. Na hladině podle nich plují sedadla z nějakého letadla a kovové předměty. Objev údajně učinili už v jednu hodinu po půlnoci.

Zjištěné trosky je ještě třeba vylovit a zjistit, zda jde skutečně o ztracený airbus, řekl mluvčí brazilského vojenského letectva Jorge Amaral.

ČTĚTE TAKÉ: Zmizelé letadlo ukazuje technologické hranice
                        Po zmizelém airbusu nad Atlantikem zatím ani stopa
                        V letadle byla moje sestra, napsal Slovák do diskuse

K tomu budou úřady potřebovat „nějaký úlomek, který bude nést sériové číslo, nebo nějaký jiný druh identifikace", řekl mluvčí. Brazilské vojenské lodě přitom doplují na místo až ve středu. Podle něj byla mezi nalezenými úlomky i záchranná vesta.

Úlomky byly objeveny nedaleko místa, kde letoun naposledy vysílal, uvedl Amaral.

Není naděje najít živé

Satelitní snímek povětrnostních podmínek v oblasti neštěstí."Ne," odpověděl plukovník Amaral na otázku, zda někdo z lidí na palubě se podle něj může najít živý.

V noci na dnešek pátralo po airbusu osm letadel brazilské armády se speciálním elektronickým vybavením a tři vojenské lodě v oblasti, kde zmizelé letadlo vyslalo poslední signál.

V akci byly i francouzské, španělské a americké letouny.

Oblast pátrání je rozlehlá a pátrání ztěžuje také skutečnost, že v místě je Atlantský oceán hluboký téměř 4600 metrů. 

Úřady vyzvaly všechna obchodní plavidla v oblasti předpokládané havárie, asi 1200 kilometrů severovýchodně od přístavního města Natal v severovýchodním cípu Brazílie, aby při pátrání pomohla.

Žádné nouzové volání

Známí a příbuzní cestujících v Riu de Janeiru.Vyšetřovatelé příčin neštěstí se stále nepřiklánějí k žádné hypotéze, řekl odpoledne francouzský premiér François Fillon. "Naší jedinou jistotou je, že letadlo nevyslalo nouzové volání, ale pravidelné automatické poplachy po dobu tří minut, které uváděly, že všechny systémy jsou mimo provoz," řekl premiér.

Také francouzský ministr pověřený dopravou Jean-Louis Borloo nevyloučil "žádnou hypotézu", včetně "teroristické stopy". Zdůraznil však, že v dosavadním vyšetřování nic na teroristický útok neukazuje.

Podle odborníků skutečnost, že letoun nevyslal nouzový signál, naznačuje, že se odehrálo něco velmi rychlého. "Na palubě se muselo stát něco katastrofálního, co přinutilo letadlo sletět na moře, ať už při kontrolovaném nebo nekontrolovaném pokusu," poznamenal letecký analytik Chris Yates. "Zřejmě šel dolů velmi rychle, a to tak rychle, že pilot neměl šanci vyslat nouzové volání."

Brazilští vojenští záchranáři startují k pátrací akci.

Foto: unwetterzentrale.de, Reuters, ČTK/AP

Autor: - red -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ