V Bělehradu <span>demonstrovaly tisíce</span> příznivců Karadžiče

Zahraničí
29. 7. 2008 20:10
Demonstraci na podporu Radovana Karadžiče provázely násilnosti.
Demonstraci na podporu Radovana Karadžiče provázely násilnosti.

Účastníci bělehradské demonstrace na podporu Radovana Karadžiče.Asi 15 tisíc srbských nacionalistů dnes večer protestovalo v Bělehradě proti zadržení bývalého bosenskosrbského prezidenta Radovana Karadžiče a proti jeho vydání do Haagu. Karadžić by měl před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) čelit 11 obviněním z genocidy, zločinů proti lidskosti a porušování ženevských konvencí.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII ZDE.

Účast na protestu zdaleka nenaplnila očekávání Srbské radikální strany (SRS), jež akci uspořádala a počítala až se sto tisíci lidmi. Demonstrace vyústila v potyčky několika desítek mladých lidí s policií. Vzduch v centru města byl prosycen slzným plynem, policie střílela i plastikovými náboji. Nejméně 16 lidí bylo zraněno, z toho devět policistů a kameraman španělské televize, informovala agentura AP.

Demonstranti zpívali nacionalistické písně a mávali srbskými vlajkami a transparenty zobrazujícími Karadžiče. Někteří vykřikovali hesla jako "(prezident Boris) Tadić je zrádce" a požadovali smrt hlavy státu. Podle agentury AP nejsou hlášeny násilné střety mezi demonstranty a policisty, kteří jsou rozmístěni v ulicích Bělehradu.

Přijeli autobusem

Opoziční SRS svážela autobusy tisíce nacionalistů z celého Srbska. Do Bělehradu podle radikálů dorazila také řada bosenských Srbů, kteří stále vnímají svého někdejšího předáka jako válečného hrdinu, jenž jim chtěl pomoci vytvořit bosenskosrbský stát.

Bělehradští policisté míjejí na hlídce plakát Karadžiče."Toto shromáždění bude symbolem odporu, symbolem síly těch, kdo nade vše milují svobodu," řekl před začátkem demonstrace jeden z představitelů SRS Aleksandar Vučić. "Budeme pokračovat v odporu proti diktátorskému režimu v Srbsku. Budeme se i nadále ptát, čí polovojenské jednotky zatkly Radovana Karadžiče, jak to udělaly a proč," dodal.

Srbský prezident Boris Tadić dnes demonstranty vyzval, aby se zdrželi násilných akcí. "Každý má právo demonstrovat. Protestující by ale měli vědět, že budeme vyžadovat dodržování zákonů a zachování pořádku," řekl.

ČTĚTE TAKÉ: Karadžić kličkuje před haagskou spravedlností

Z bezpečnostních důvodů bylo několik hodin před začátkem demonstrací uzavřeno velvyslanectví Spojených států v Bělehradě. Zastupitelský úřad se stal terčem násilných protestů, které propukly letos v únoru poté, co USA uznaly jednostranně vyhlášenou nezávislost Kosova. Demonstranti během únorových protestů budovu velvyslanectví podpálili a po uhašení plamenů se zde našlo ohořelé tělo, které zřejmě patřilo jednomu z protestujících.

Srbští ulranacionalisté protestují proti vydání Karadžiče do Haagu.Zatímco srbští nacionalisté pořádají rozsáhlé demonstrace proti Karadžičovu zatčení, pro místní turistický ruch znamená celá kauza příležitost k nalákání klientů. Bělehradská cestovní kancelář Vekol Tours chystá od příštího týdne tematické výlety, při nichž zájemce zavede na místa spojená s pobytem prominentního uprchlíka. Zájem o prohlídky je podle kanceláře velký.

Karadžić byl zatčen v srbské metropoli minulý týden a bělehradský soud už rozhodl o jeho vydání do Haagu. Nyní se čeká na Karadžičovo odvolání, které jeho právník údajně podal v pátek, ale které zatím k soudu nedorazilo. Očekává se, že soud odvolání zamítne a poté už bude zbývat jen podpis ministryně spravedlnosti, aby Karadžić mohl být předán ICTY.

Karadžić by se měl v Haagu zodpovídat mimo jiné i z podílu na masakru 8 tisíc bosenských Muslimů ve východobosenské Srebrenici v roce 1995. Tento zločin je označován za největší masakr civilistů v Evropě od druhé světové války.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ