V Evropské unii každý rok na předávkování drogami umírá kolem 7500 lidí. Nejnovější dostupná data podle dnešního prohlášení Evropské komise také ukazují, že zatímco užívání heroinu či marihuany v zemích unie klesá či se stabilizovalo, tak naopak v řadě států je stále ve větší oblibě kokain.
"S téměř dvěma miliony problematických drogových uživatelů v EU je nejvyšší čas zvýšit informovanost mezi zranitelnými skupinami o rizicích braní drog, a to zejména mezi mládeží," řekl eurokomisař pro vnitro a spravedlnost Jacques Barrot poté, co výkonný orgán EU přijal nový unijní akční plán na roky 2009 až 2012.
S pomocí této strategie chce Brusel zlepšit komunikaci mezi členskými státy i EU a zbytkem světa, snížit poptávku po drogách či zlepšit povědomí o tom, jaké nebezpečí z drog vyplývá. Cílem je také mobilizovat občany, kteří by měli pomoci s tím, jak tomuto problému čelit.
"V Česku na předávkování drogami ročně umírá zhruba kolem 40 lidí," řekl dnes ČTK lékař Jiří Presl ze středisko Drop in, které se specializuje na drogovou problematiku.
Do kampaní proti drogám by pak Brusel chtěl ve větší míře zapojit třeba známé osobnosti.
Nelze postupovat jen represivně, ale je třeba i dobře informovat a dělat osvětu, zdůraznil Barrot. O plánu by členské státy EU měly rozhodnout do konce letošního roku.
Boj proti drogám spadá v rámci EU čistě do kompetencí členských států, avšak Brusel vypracovává určité společné strategie či pomáhá s koordinací výměny informací mezi státy. "Veřejné výdaje spojené s drogami se odhadují na 0,15 procenta evropského HDP," poznamenal Barrot.
Nelze postupovat jen represivně, ale je třeba i dobře informovat a dělat osvětu, zdůraznil také Barrot. Komise nicméně soudí, že přestože se situace na poli osvěty i kvalita informací o drogách a jejich nebezpečí zlepšuje ,stále existuje trvalý nedostatek dostupných a spolehlivých dat.
Foto: Profimedia