Takřka v celém Německu přibylo od roku 2015 násilné trestné činnosti, z jejíhož páchání jsou podezřelí hlavně přistěhovalci. S odvoláním na statistiky kriminality a odpovědi spolkových zemí to ve čtvrtek napsal server listu Die Zeit. Podle něj se nejvíce deliktů dopouštějí mladí muži a relativně častěji Afričané než Asiaté. Násilí se prý většinou odehrává v uprchlických zařízeních a jeho obětí jsou jiní přistěhovalci.
Celková násilná trestná činnost v Německu mezi lety 2007 až 2015 klesla. Od roku 2015 se ale naopak ve většině spolkových zemí znovu zvýšila a to hlavně v důsledku deliktů jako ublížení na zdraví, krádež a sexuální útoky. Die Zeit uvádí, že mu 14 ze 16 spolkových zemí sdělilo, že by kriminalita i loni dále klesla nebo by se alespoň nezvýšila nebýt násilných činů, z jejichž spáchání jsou podezřelí přistěhovalci.
Například v Bavorsku prý loni násilná kriminalita celkově stoupla o 9,8 procent a pětinu všech podezřelých pachatelů tvoří přistěhovalci. V Durynsku se loni násilné delikty spáchané přistěhovalci ztrojnásobily. V Porýní-Falci by - nebýt přistěhovalců - celková násilná kriminalita klesla o 2,1 procenta.
"Obecně platí: i když se odečtou všechny trestné činy vůči imigračnímu zákonu jako nezákonný pobyt, přistěhovalci se loni nadprůměrně podíleli na celkové registrované kriminalitě. Ačkoli zpravidla představují jen mezi 0,5 a 2,5 procenty obyvatelstva spolkových zemí, tvoří až deset procent podezřelých pachatelů," shrnuje Die Zeit.
Násilných zločinů se mezi přistěhovalci stejně jako Němci i jinými skupinami kdekoliv na světě dopouštějí hlavně mladí muži do 30 let. Právě těch přišlo do Německa v posledních dvou letech obzvlášť velké množství, připomněl list, podle kterého do této skupiny patří 37,2 procent přistěhovalců.
Statistiku kriminality táhnou nahoru jednotlivci, kteří jsou podezřelí z mnohonásobných deliktů. Recidivistou byl i Tunisan Anis Amri, který loni najel kamionem do lidí na vánočním trhu v Berlíně.
Právě Afričané se podle Die Zeit dostávají do konfliktu se zákonem relativně nejčastěji, měřeno jejich poměrně malým absolutním počtem, jenž ani zdaleka nedosahuje množství Syřanů, Iráčanů a Afghánců, kteří tvoří přibližně polovinu všech přistěhovalců.
Spolkové země se přitom shodují, že přistěhovalci podezřelí z ublížení na zdraví se svých činů dopouštěli většinou v uprchlických zařízeních. Nejčastějšími oběťmi přistěhovalců jsou tedy jiní přistěhovalci. Hromadné společné ubytovávání traumatizovaných lidí různých náboženství, národností a pohlaví proto označil Die Zeit za velký problém, který podporuje šíření násilností.
List zároveň upozornil, že analyzované statistiky mají omezenou vypovídací hodnotu. Spolkové země je vedou s odlišnou pečlivostí a s použitím různých metodik. Zahrnují také jen činy, o kterých policie ví, přičemž je výzkumem prokázáno, že lidé mají sklon hlásit spíše delikty cizinců než soukmenovců. Statistiky zároveň evidují pouze podezřelé pachatele, u nichž není jasné, zda byli skutečně obžalováni a případně pravomocně odsouzeni.
Policejní statistiku loňské kriminality oficiálně představí spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière 24. dubna.