V Polsku přibývá rasistických útoků, nejvíce proti muslimům

Zahraničí
15. 9. 2016 17:00
Migranti (ilustrační foto).
Migranti (ilustrační foto).

V Polsku v posledních měsících výrazně vzrostl počet rasistických a xenofobních útoků. Polská organizace Nikdy více podle vydání listu Financial Times (FT) uvedla, že dříve registrovala pět až deset takových incidentů týdně, teď stejný počet zaznamenává denně. Hlavními terči zločinů z nenávisti jsou muslimští imigranti. Podle organizací na ochranu lidských práv jsou jedním z důvodů nepřátelské výroky polských politiků na adresu vyznavačů islámu.

"V poslední době máme problém shromažďovat a registrovat informace o útocích, protože jich je příliš mnoho," řekl deníku FT spoluzakladatel organizace Nikdy více Rafal Pankowski.

Mezi příklady zločinů z nenávisti je i případ jednoho Syřana zbitého na ulici ve Varšavě, případ černošského dítěte, které bylo vyhnáno z dětského hřiště na jihovýchodě Polska, či případy z polského města Lodž, kde dobrovolníci zakládají hlídky na obranu občanů proti možným nelegálním migrantům.

Oficiální statistiky o podobných případech z letošního roku ještě nejsou k dispozici. V loňském roce bylo ale v Polsku vyšetřováno 962 zločinů z nenávisti, což je o 38 procent více než v roce 2014, sdělil Pankowski s odvoláním na vládní údaje.

Nárůst tohoto typu zločinů v Polsku přichází v době, kdy polští imigranti sami čelí stále častějším útokům v Británii, připomíná Financial Times.

Migranti (ilustrační foto).

Organizace pro lidská práva jsou přesvědčeny, že nárůst počtu útoků odráží stupňující se islamofobii v zemi. Loni byli nejčastějším terčem nenávistných projevů muslimové, zatímco v minulosti byli hlavními terči Romové a homosexuálové.

"Tato agrese postihuje především osoby s odlišným vzhledem, ty, které mají jinou barvu pleti," uvedl Tomasz Miśkiewicz z polského muslimského náboženského sdružení. Zároveň vyzval k lepšímu vzdělávání polských dětí v otázce kulturních rozdílů.

V Polsku žije asi 20 tisíc muslimů, kteří tvoří 0,05 procenta populace Polska, které je převážně katolickou zemí a v Evropě patří k nejvíce homogenním. Zatímco sousední Německo bylo svědkem velkého přílivu muslimských běženců, Polsko loni přijalo pouze 206 migrantů ze Sýrie a odmítlo plán EU na přerozdělování žadatelů o azyl.

Přesto nacionalističtí a populističtí politici v Polsku, podobně jako v dalších zemích střední a východní Evropy, stále častěji varují občany, že jejich bezpečnost a identita je uprchlíky ohrožena, píše FT.

Lídr vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je zároveň jedním z nejmocnějších politiků v Polsku, před loňskými parlamentními volbami varoval, že imigranti by mohli přinést do Polska "parazity... a nemoci". Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro později prohlásil, že vládní strana je jedinou obranou proti "islámským okresům v Polsku".

"Vše začalo volební kampaní," říká polský komisař pro lidská práva Adam Bodnar. "Tehdy to nebyla jen politická prohlášení, ale také demonstrace, nenávistné projevy, či nárůst nenávisti na internetu," dodal.

Polská vláda za poslední půlrok ukončila činnost Rady proti rasové diskriminaci, xenofobii a intoleranci, stáhla učebnici pro policisty, v níž je popsáno, jak rozlišovat běžné zločiny od zločinů z nenávisti, a schválila protiteroristický zákon umožňující sledovat cizí státní příslušníky a zadržovat je bez souhlasu soudu.

Tyto kroky vyvolaly kritiku v zahraničí. Před červencovou návštěvou papeže Františka v Polsku vydal Vatikán prohlášení, v němž kritizuje "uměle vytvářený strach z muslimů" v Polsku, který "bohužel podněcují některé politické strany".

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , ZUMA/Antonio Melita/EAST NEWS/Mariusz Gaczynski

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ