Vojenské operace nejsou prostředkem k řešení krize na Ukrajině, shodli se ministři zahraničí nebo jejich zástupci ze zemí visegrádské čtyřky s kolegy z pobaltských a skandinávských států na schůzce ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Zástupci 12 zemí zároveň podpořili myšlenku postavit se pokračující dezinformační kampani v souvislosti s krizí na Ukrajině.
"Situace na Ukrajině, co se týče dodržování příměří, není ideální, ale je lepší, než před uzavřením minských dohod. Počet incidentů a počet zraněných je nižší, než tomu bylo předtím," řekl hostitel schůzky, šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák.
EU podle Lajčáka zatím patrně nepřistoupí ke zmírnění sankcí, které na Rusko uvalila EU v souvislosti s postojem Moskvy ke konfliktu na východě Ukrajiny. "Je převládající názor na to, že by se situace neměla měnit. Ještě jsme se nedostali tak daleko, abychom mohli hovořit o zrušení sankcí," řekl Lajčák.
Ve společném prohlášení ministři uvedli, že politické řešení ukrajinské krize musí být založeno na respektování nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic a že krize musí být vyřešena diplomatickými prostředky.
Česko na dvoudenní schůzce, která začala ve čtvrtek, zastupoval náměstek ministra zahraničí Petr Drulák.
Ministři a jejich zástupci hovořili podle Lajčáka také o mediální dezinformační propagandě ohledně vývoje na Ukrajině. "Je nutně na to adekvátně reagovat," řekl Lajčák. Podle státního tajemníka dánského ministerstva zahraničních věcí Ulrika Knudsena by nemělo jít o antipropagandu, ale měla by se posílit strategická komunikace ohledně podpory agendy EU.
Lajčák také řekl, že Ukrajina musí podstoupit řadu reforem a že právě EU by se podle ministrů zúčastněných zemí měla postavit do pozice koordinátora pomoci Ukrajině s reformami. "Na Ukrajině je přítomna celá řada mezinárodních aktérů, nyní je důležité, aby celé úsilí bylo zastřešeno," dodal.
Ministři v souvislosti s konfliktem na Ukrajině diskutovali také o potřebě posílení bezpečnosti dodávek energií a snižování závislosti na dodávkách zemního plynu a ropy z Ruska. Lajčák přiznal, že jednotlivé státy na toto téma mají rozdílné názory. "Každý z nás téma vnímá odlišně, protože je jiná míra závislosti na dodávkách energií a jiná míra diverzifikace," řekl slovenský ministr.
Kromě zástupců Slovenska, ČR, Polska a Maďarska se jednání zúčastnili i politici z Estonska, Litvy, Lotyšska, Finska, Švédska, Dánska, Islandu a Norska.