Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski si předvolal na pondělní dopoledne německého velvyslance Rolfa Nikela kvůli "protipolským výrokům" německých politiků, kteří kritizují počínání nové konzervativní vlády ve Varšavě. Německé velvyslanectví však dvoustranné napětí tlumí s tím, že nejde o předvolání jako formu obvyklého diplomatického protestu, nýbrž že Nikel dostal žádost o "partnerský rozhovor".
"Protipolské výroky, které slýcháme a čteme od jisté doby, škodí. Nejde tu o jeden výrok, je jich hodně," řekl mluvčí polské diplomacie Artur Dmochowski televizi TVN 24 na dotaz, zda jde o Martina Schulze. Předseda Evropského parlamentu totiž přirovnal počínání polské vlády k politice ruského prezidenta Vladimira Putina.
"Polská vláda považuje své volební vítězství za mandát k podřízení si státu zájmům vítězné strany. Je to demokracie v Putinově stylu a nebezpečná putinizace Evropy," řekl Schulz nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.
"Pozvání bylo odesláno, velvyslanec je zřejmě přijal, ale nejsem s to potvrdit to. K setkání má dojít zítra dopoledne," řekl mluvčí. Dodal, že Waszczykowski hodlá hájit postoj vlády bránící polské zájmy. Šéf polské diplomacie má v pondělí večer shodou okolností jednat v Praze se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem.
Také polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v reakci na kritické vyjádření komisaře Evropské unie Günthera Oettingera na adresu Varšavy vyčetl německému politikovi válečnou okupaci, během které zahynuly miliony Poláků, i mlčení v německých médiích o silvestrovských útocích migrantů na ženy.
Oettinger se nedávno v novinovém rozhovoru vyjádřil, že Evropská komise by měla dohlížet na dodržování základních hodnot právního státu v Polsku kvůli počínání nové konzervativní vlády, snažící se ovládnout všechny pozice, justici a veřejnoprávní média.
"Nemám ve zvyku odpovídat na hloupé úvahy zahraničních politiků (...), ale podobná slova vyslovená německým politikem budí mezi Poláky ty nejhorší asociace. Také moje. Jsem vnukem polského důstojníka, který za druhé světové války bojoval v odbojové Zemské armádě s 'německých dozorem'," uvedl Ziobro v dopise eurokomisaři, o kterém informovala polská média.
Vyjádřil také pobouření nad tím, že Oettinger nijak nereagoval, když německá média po několik dnů prakticky neinformovala o sexuálních útocích na německé ženy během silvestrovské noci.
"Marně jsem čekal na vaši rozhodnou reakci na tak hrubé porušení práva občanů na informace," napsal. "Dospěl jsem k smutnému závěru, že raději mluvíte o fiktivním ohrožení svobody médií v jiných zemích, než abyste kárali cenzuru ve své vlasti," dodal. Ziobro také vyčetl Oettingerovi, že prý nijak nereagoval na přehmaty předchozí vlády vedené nynějším šéfem summitů EU Donaldem Tuskem.
"Nemám vaši drzost, abych poučoval Němce... Ani nebudu vyzývat, aby kvůli cenzuře informací o silvestrovských útocích spustili německou vlajku na půl žerdi tak, jak jste to kdysi navrhoval učinit s vlajkami unijních států zadlužených vůči Německu," napsal závěrem polský ministr a vybídl komisaře k větší zdrženlivosti a objektivitě ve svých vyjádřeních.