Už tři měsíce estonskou metropoli Tallinn zdobí pověst jediného hlavního města na světě, kde je veřejná doprava pro místní obyvatele úplně zdarma. Experiment populárního starosty Edgara Savisaara se prý vydařil, volné cestování si pochvalují nejen obyvatelé města, ale i dopravní experti.
K bezplatnému použití tramvají, autobusů i trolejbusů je v půlmilionovém Tallinnu zapotřebí jediné - potvrzení o trvalém bydlišti. Návštěvníci hlavního města musejí za dopravu platit. Hlasy varující před dírou v městském rozpočtu za nevybrané jízdné zanikají v pochvalách za čistší životní prostředí a menší dopravní zácpy.
Savisaar označil svůj nápad za "13. plat" pro obyvatele města. Radnice sice bude na dopravu ročně doplácet o 12 milionů eur (310 milionů korun) více, ale počet cestujících se v prvním čtvrtletí zvýšil o deset procent a dopravní ruch na hlavních komunikacích se o 15 procent snížil. Devět z deseti obyvatel rozhodnutí svého starosty uvítalo.
I když je na seriózní bilancování podle odborníků brzy, efekt prý může být i finanční. V Tallinnu žije 40 tisíc lidí, kteří ve městě nemají trvalé bydliště a daně v důsledku toho odvádějí jinde. Doprava zdarma je nutí zvolit si Tallinn za místo trvalého pobytu, což je údajně už nyní patrné z příjmů do městského rozpočtu.
Podle místostarosty Taaviho Aase by se daňové příjmy mohly letos zvýšit dokonce natolik, že plně uhradí ztrátu za nevybrané jízdné. Každá tisícovka nových obyvatel města podle Aase znamená roční daňový výnos ve výši kolem jednoho milionu eur.
Tallinn není prvním městem, které se zrušením jízdného experimentuje. Cestování zdarma vyzkoušeli například v belgickém Hasseltu, francouzském Colomiers nebo čínském Čchang-ningu. S myšlenkou městské dopravy zdarma si občas zahrává i newyorský starosta Michael Bloomberg. Mezi hlavními městy však estonská metropole drží nepochybně primát.