Žádný expert na mezinárodní právo nesdílí názor českého prezidenta Václava Klause, že by lisabonská smlouva o reformě Evropské unie mohla sudetským Němcům umožnit po ČR žádat vrácení vyvlastněného majetku.
Ve dnešním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk na to poukázal místopředseda Evropské komise Günter Verheugen, který zároveň připsal spoluvinu za zvedání sudetoněmecké karty bavorské vládní straně Křesťanskosociální unii (CSU). EU si však podle Verheugena s Klausovými požadavky poradí.
Verheugen smysluplnost takové záruky zpochybnil. "Mezi těmi, kdo se v těchto věcech vyznají, a také mezi experty na mezinárodní právo není nikdo, kdo by sdílel názor, že lisabonská smlouva v sobě skrývá nebezpečí použití Benešových dekretů k prosazení majetkových nároků vůči České republice," prohlásil Verheugen, který je zároveň eurokomisařem pro podnikání a průmysl.
Problém neexistuje
Klaus v debatě kolem nedokončené ratifikace lisabonské smlouvy vznesl požadavek, aby Evropská unie protokolárním dodatkem zaručila platnost takzvaných Benešových dekretů, a zabránila tak případným majetkovým požadavkům sudetských Němců.
Několik expertů mezitím poukázalo na skutečnost, že listina základních práv EU, ze které chce Klaus pro Česko výjimku, nemá zpětnou platnost. Proti Benešovým dekretům ji tedy není možné použít.
"Skutečnost, že český prezident nyní stanovil podmínku, právě znamená, že se šéfové států a vlád musí zabývat otázkou, zda a jak mohou tuto podmínku splnit," dodal Verheugen, který dříve působil jako komisař pro rozšíření EU a v 90. letech se ještě jako náměstek německého ministra zahraničí věnoval i česko-německým vztahům. Vyřešení problému podle něj nebude činit problém i proto, že Německo vůči Česku nevznáší žádné požadavky. "Problém tedy ve skutečnosti vůbec neexistuje," dodal.
Prezident Klaus podle Verheugena sáhl po tématu, "u něhož si může být jistý, že má zcela širokou podporu českého obyvatelstva", neboť v Česku podle něj stále existuje strach z toho, že "by jednoho dne mohly přijít německé požadavky a miliony lidí by musely opustit své domy".
Vinu nese i bavorská CSU
Bývalý sociálnědemokratický politik zopakoval své nedávné výtky vůči bavorské Křesťanskosociální unii (CSU), která podle něj nese spoluvinu na tom, že český prezident zvedl sudetoněmeckou kartu. CSU totiž dlouhodobě hájí zájmy milionů Němců vysídlených z poválečného Československa.
Strach ze sudetských nároků je podle Verheugena držen při životě nejméně jednou ročně na srazech sudetských Němců. Sjezdů, na nichž zaznívají sudetoněmecké požadavky, se vždy účastní politici CSU včetně bavorských premiérů. CSU je zároveň ve vládní koalici kancléřky Angely Merkelové.
Verheugen také připomněl, že poslanci CSU kvůli Benešovým dekretům odmítali vstup Česka do EU a CSU oficiálně prohlašovala, že téma dekretů nastolí na evropské úrovni. "Kdyby to vše nebylo, spadlo by téma tam, kam patří: do odpadkového koše světových dějin," poznamenal místopředseda EK.
Odmítl přitom, že by byl problém nedostatečně řešen už před vstupem ČR do unie. Důkladné právní rozbory EU i další expertizy tehdy podle něj potvrzovaly, že Benešovy dekrety nemohou být překážkou vstupu ČR do EU.
Verheugenův kolega v Evropské komisi Vladimír Špidla v sobotu řekl, že debata o možném prolomení takzvaných Benešových dekretů nemůže nastat. "Lisabonská smlouva s tím nesouvisí z žádného hlediska," řekl.
Klaus mezitím v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny nepřímo naznačil, že lisabonskou smlouvu podepíše. Připustil totiž, že přes jeho výhrady asi nakonec vstoupí v platnost.
Foto: ČTK/AP, ČTK, Reuters, Jan Schejbal