"Je to opravdu neuvěřitelné!" reagoval prominentní kritik islámu a šéf nizozemské Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders na fakt, že nizozemská veřejnoprávní televize NPO1 neodvysílala v sobotu večer spot s karikaturami islámského proroka Mohameda, který jí PVV předala. Vypadá to, jako by veřejnoprávní médium sabotovalo vysílání politické strany, prohlásil v první reakci Wilders.
Nizozemský poslanec, jehož strana se setrvale drží na čele žebříčků obliby mezi voliči, chtěl karikatury ukázat v rámci vysílacího času, který televize přiděluje pro propagaci jednotlivých stran; úřady proto už předem varovaly nizozemské ambasády ve světě před možnými demonstracemi rozhněvaných muslimů.
V tomto smyslu se obrátily i na velvyslanectví muslimských zemí v Nizozemí. Ve zjevném strachu z reakcí muslimů ve světě zdůrazňovaly, že nejde o oficiální postoj nizozemské vlády.
Dvouminutový spot ukazuje karikatury, které se vystavovaly během květnové akce ve Spojených státech, jíž se zúčastnil i Wilders. Před místem konání výstavy nedaleko Dallasu tehdy zaútočili dva muži, kteří postřelili strážného. Ochranka je zastřelila.
Nizozemská televizní stanice NPO1 měla spot vysílat v sobotu po poledni, ve vysílání se ale nakonec objevil záznam staršího projevu o migrantech. Wilders nejdříve na sociální síti Twitter označil změnu programu za "sabotáž", po rozhovoru s ředitelem stanice Henkem Hagoortem ale svou kritiku zmírnil a hovořil o "nedorozumění".
Hagoort ho ujistil, že to nebyl úmysl a že nedopatření způsobila firma Infostrada, která pro televizi připravuje materiály k vysílání. Infostrada prý dodala špatný spot. Ten správným, s karikaturami Mohameda, by měl být odvysílán ve středu 24. června v 17.55 SELČ a poté ještě jednou. Wilders mezitím umístil necelé tři minuty dlouhý klip na YouTube.
Politické strany v Nizozemí mají každý rok k dispozici krátký vysílací čas v televizi a úřady nemají žádný vliv na to, jak ho využijí. Muslimové považují zobrazování Mohameda za urážlivé a vyznavači islámu v minulosti opakovaně ukázaly, že jsou kvůli tomu připraveni i vraždit.
Wilders je jako politik zřejmě nejznámějším kritikem islámu, islamismu a islamizace Evropy na světě. Islám mimo jiné označil za "fašistický" a korán přirovnal k Hitlerově knize Mein Kampf (Můj boj).
Ve svých protiislámských postojích má značnou podporu u Nizozemců a dosti populární je i v zahraničí. Strach z islámu v Evropě obecně stále roste. Wilders patří k nejhlídanějším lidem v Holandsku, střeží ho dnem i nocí a už před lety musel prakticky rezignovat na skutečné soukromí. Důvodem jsou četné výhrůžky smrtí ze strany muslimů.
Výroky zaměřenými proti radikálnímu islámu a islámu obecně už Wilders doma příliš nepřekvapuje, ale někdy vzbudí přece jen větší pozornost. Třeba loni v březnu, kdy na setkání s voliči prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka. "Méně, méně, méně," skandovali tehdy v Haagu Wildersovi stoupenci, když se jich Wilders zeptal, zda chtějí více, nebo méně Maročanů v tomto městě.
Někteří muslimové v Nizozemí už předem prohlásili, že budou karikatury Mohameda v televizi ignorovat. Mají prý teď jiné starosti, konkrétně s ramadánem včetně přípravy jídla. Akci šéfa PVV označují za provokaci.
Letos v březnu navštívil shromáždění protiislámské Pegidy (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) v Drážďanech. A blonďatý Nizozemec publikum nezklamal. Mluvil půl hodiny gramaticky perfektní němčinou s mírným holandským přízvukem.
Německý tisk se vesměs snažil řeč shodit, točil se hlavně na třech čtyřech výrocích, ale dojem přímo na místě je jiný. Wilders hovoří pomalu, nevzrušeně, v prostých větách. Byl poměrně umírněný a působil sympaticky. "Pro mě jste hrdinové... Vím, jak je těžké být v Německu hrdým patriotem... Naše kultura je nejlepší kultura... Chceme zůstat, kým jsme... Musíme bránit náš domov... Máme dost politické korektnosti." Wilders podtrhl: "Vůči nikomu necítíme nenávist. Ani vůči muslimům." Jeho nenávist prý patří jen totalitnímu islámu.
Muslimům vzkazuje, aby se vzdali islámu a volili svobodu. Ilegálům radí: "Opusťte naši zemi, nepatříte sem." Odpovídal mu chór: "Kdo nemiluje Německo, musí Německo opustit." Velký aplaus sklidila věta na žhavě aktuální téma, že je třeba odejít ze Schengenu a znovu zavést kontrolu hranic.
V půli června vznikla v europarlamentu nová nacionalistická frakce, jejíž základ tvoří zejména krajně pravicová strana Marine Le Penové z Francie. Kromě její strany Národní fronta (FN) je členem nové frakce nizozemská Strana pro svobodu, Svobodná strana Rakouska, Liga severu z Itálie, belgický Vlámský zájem, polský Kongres nové pravice a jedna nezávislá europoslankyně původně zvolená za britskou Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP).
Uskupení dohromady čítá 36 europoslanců pocházejících ze sedmi různých členských států, a splnilo tak podmínky pro vznik nové frakce. Podle pravidel má totiž být složená z nejméně 25 poslanců ze sedmi zemí EU.