Vietnamce v Berlíně údajně unesli v autě s českou SPZ

Zahraničí
3. 8. 2017 21:11
Bývalý vietnamský obchodník a poslanec Trinh Xuan Thanh.
Bývalý vietnamský obchodník a poslanec Trinh Xuan Thanh.

Bývalý vietnamský obchodník a poslanec Trinh Xuan Thanh byl unesen v centru Berlína za bílého dne v automobilu s českou státní poznávací značkou. Informovali o tom ve čtvrtek novináři s odvoláním na Vietnamcova právníka. Únos, o němž německé ministerstvo zahraničí informovalo ve středu a z něhož viní vietnamskou tajnou službu, vyvolal diplomatickou roztržku mezi Berlínem a Hanojí.

"Záhadný únos" bývalého manažera vietnamského státního ropného koncernu PetroVietnam připomíná období studené války, kdy byla německá metropole rozdělena zdí. Novináři označují za velmi neobvyklé i to, jak explicitně Berlín z únosu 51letého Thanha obvinil Vietnam.

Německo ve středu vyzvalo zástupce vietnamské zpravodajské služby působícího na vietnamském velvyslanectví v Berlíně, aby do 48 hodin opustil zemi. Únos německé ministerstvo zahraničí označilo za bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva a předvolalo si vietnamského velvyslance v Berlíně.

Zatčení někdejšího funkcionáře

Podle údajů vietnamské policie byl někdejší komunistický funkcionář v pondělí večer zatčen ve své vlasti. Úřadům se údajně sám vydal. Podezřelý je z toho, že jako šéf dceřiné firmy státního ropného koncernu zavinil ztrátu kolem 125 milionů eur (téměř 3,4 miliardy korun). Vietnam se u německých úřadů domáhal vydání muže, zatímco Thanh v Německu žádal o azyl.

Jeho německý právník Victor Pfaff si uvědomil, že se jeho klientovi pravděpodobně něco přihodilo, když se 24. července nedostavil na slyšení v rámci svého azylového řízení. "Absence u něho byla naprosto neobvyklá, tak jsem hned věděl, že se něco stalo," řekl Pfaff.

Bývalý vietnamský obchodník a poslanec Trinh Xuan Thanh.

Svědectví

Podle něj svědkové popsali, jak ozbrojení muži 23. července kolem 10. 40 SELČ násilím natlačili muže a ženu do automobilu s českou poznávací značkou před hotelem Sheraton v berlínské čtvrti Tiergarten. Thanh v tomto západoberlínském hotelu pobýval. O totožnosti zmíněné ženy a jejím dalším osudu není nic známo.

Automobil rychle odjel a od té doby Thanha nikdo neviděl, dokud se neobjevil v pondělí ve Vietnamu. Ukázala ho dokonce vietnamská televize, která uvedla, že se sám vydal úřadům, které po něm deset měsíců pátraly.

"Neuvažoval jsem rozvážně a rozhodl jsem se ukrývat a během té doby jsem si uvědomil, že se musím vrátit, abych čelil pravdě a... přiznal své chyby a omluvil se," citovala vietnamská televize z údajného Thanhova vyjádření. "Ze strachu jsem se rozhodl ukrývat v Německu, kde jsem vedl nejistý život plný úzkosti," citovala televize z údajné Thanhovy písemné výpovědi z 31. července.

Podle jeho právníka však bylo vyjádření jeho klienta stěží autentické. "Měl hrůzu z návratu a z důsledků, které by to mělo," tvrdí Pfaff. Jeho klienta prý ve Vietnamu čeká soudní proces a trest, možná i trest smrti.

Dle médií

Thanh podle médií přišel do Německa v srpnu 2016 po čtyřdenní cestě přes Laos, Thajsko a Turecko. V Berlíně jsou údajně i Thanhova žena a dvě ze tří dětí. V Německu prý Thanh chtěl pracovat, pravděpodobně jako obchodník.

Ve Vietnamu se Thanh stal terčem pozornosti v polovině roku 2016, když se ukázalo, že má luxusní automobil značky Lexus s vládní poznávací značkou. To vzbudilo nevoli v zemi, kde se očekává, že představitelé státu žijí skromně.

Pro Německo je podle novinářů únos zvlášť nepříjemný i proto, že na okraj červencového summitu G20 v Hamburku zástupci obou vlád jednali i o možnosti Thanhova vydání.

Novináři ve středu napsali, že před rokem byl Thanh zbaven mandátu poslance a později byl vyloučen i z komunistické strany, která v současnosti vede kampaň proti korupci.

Autor: ČTK , Reuters, DPAFoto: ČTK , DPA, Fotobanka ČTK/Štěrba Martin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ