Demokratická strana Kosova (PDK) premiéra Hashima Thaçiho se označila za vítěze nedělních předčasných parlamentních voleb v Kosovu, které poznamenala nízká volební účast. Po sečtení hlasů v 90 procentech volebních místností jich má PDK 31 procent, zatímco opoziční Demokratický svaz Kosova (LDK) 26 procent. Vítězství PDK předvídaly předvolební i povolební průzkumy.
"Tuto noc vyhrálo Kosovo. Od zítřka začneme pracovat na naší nové misi. Řekneme světu, že nezávislost Kosova byla jen začátkem, nikoli koncem," řekl Thaçi při setkání se svými přívrženci v hlavním městě Priština po oznámení předběžných výsledků. Konečné se očekávají ještě během pondělí.
Pokud se takový výsledek potvrdí, Thaçi bude moci vytvořit koaliční vládu s menšími stranami a s etnickými Srby. Zajistil by si tak již třetí premiérský mandát za sebou.
Varováním by ale pro vládní stranu měl být podle komentářů malý zájem voličů, znechucených rozsáhlou korupcí a chudobou v mladém státě. Volební účast byla 43 procent, což je méně než v minulých volbách.
Hlasování bylo testem pro Thaçiho, který předčasné volby inicioval, aby si upevnil pozici. Šestačtyřicetiletý Thaçi řídí Kosovo už sedm let a pod jeho vedením tato bývalá součást Srbska v roce 2008 jednostranně vyhlásila nezávislost.
Na předčasném rozpuštění parlamentu se dohodli počátkem května vedoucí představitelé hlavních kosovských politických stran kvůli tomu, že se nepodařilo prosadit zákon o vzniku pravidelné kosovské armády. Jeho přijetí zabránili srbští poslanci, jejichž hlasy mají klíčovou váhu. Kosovská ústava totiž zakotvuje, že důležité zákony musí schválit dvoutřetinová většina nejen zákonodárců, ale zároveň i dvě třetiny poslanců menšin.