Kolona vojenské techniky s přibližně dvěma stovkami amerických vojáků dorazila na cvičiště u moldavského hlavního města Kišiněva. Americké koloně se snažila v cestě od rumunských hranic zabránit proruská opozice, která kvůli společnému cvičení moldavských a amerických vojáků hodlá tento měsíc vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.
"Během jízdy kolony od hranic s Rumunskem museli strážci zákona zasahovat, aby nedopustili potyčky s demonstranty vedenými skupinou socialistických poslanců. Demonstranti skandovali hesla jako 'Stop NATO!', 'Go home!',' Pryč s NATO!', 'Moldavsko je neutrální země!' a 'Ne NATO!'. Opoziční poslanci se domáhali předložení dokumentů opravňujících americké vojáky působit v neutrální zemi.
"Na pomoc Američanům přispěchali přívrženci moldavských pravicových stran, které podporují vstup země do NATO, a snažili se zabránit protestům," řekla ruská agentura TASS s tím, že konfrontaci obou táborů zabránil příjezd speciální policejní jednotky z Kišiněva.
"Považujeme uspořádání cvičení s účastí amerických vojáků za hrubé porušení ústavní zásady neutrality Moldavska," řekl vůdce socialistů Igor Dodon. Dodal, že jde o jeden z důvodů, proč se jeho strana chce pokusit o pád pravicové vlády ve sněmovně, kde socialisté jsou sice nejsilnější stranou, disponují tam ale jen čtvrtinou křesel.
Dodon také varoval, že socialisté uspořádají protesty proti plánovanému předvedení amerických obrněnců v centru Kišiněva na počest vítězství ve druhé světové válce. "Něco takového v posvátný den 9. května nelze vůbec připustit," prohlásil. Jde podle něj o "provokaci", a tak varuje vedení země před následky případných incidentů s rozezlenými demonstranty.
Sovětská minulost
Nápad s ukázkou americké vojenské techniky pochází od ministra obrany, který proslul zřízením muzea sovětské okupace v Kišiněvě, ničením sovětských pomníků a výzvami zrušit neutralitu a vstoupit do NATO, jakož i bojem proti sovětským památníkům. Ministr opomíjí skutečnost, že Moldavsko osvobodila od fašistů Rudá armáda, v jejíchž řadách bojovalo na tři sta tisíc obyvatel Moldavska.
Američané mají spolu s moldavskými vojáky cvičit ve vojenském prostoru ležícím asi 40 od Kišiněva až do 20. května. Moldavsko spolupracuje s NATO v rámci programu Partnerství pro mír od roku 1994, ale vstup do aliance si přeje méně než pětina Moldavanů.