To nejsou žádní uprchlíci. To je invaze, říká maďarský biskup Laszló Kiss-Rigó o Syřanech ve své zemi. Staví se tak rozhodně proti papeži Františkovi, který apeluje na katolíky, aby byli solidární s uprchlickými rodinami.
Šéf Vatikánu během nedělní modlitby na Svatopetrském náměstí vyzval evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny.
Evangelium nás vyzývá k solidaritě, musíme dát uprchlíkům konkrétní naději," řekl papež.
Přijímání uprchlíků v Evropě označuje za morální povinnost a přeje si, aby se biskupové působící v Evropě zasadili o to, že v jejich diecézích výzva ohledně přijímání migrantů padne na úrodnou půdu.
Biskup Laszló Kiss-Rigó ale papeži odporuje. Jeho diecéze Szeged-Czanád leží v oblasti na jihu Maďarska, kam v uplynulých týdnech přibyly desítky tisíc lidí ze Sýrie a dalších zemí.
"Přicházejí sem a volají 'Alláhu Akbar' - 'Alláh (Bůh) je velký'. Chtějí dobývat," řekl duchovní americkému listu Washington Post (článek Hungarian bishop says pope is wrong about refugees).
Ti lidé se podle biskupa maskují jako uprchlíci a ohrožují tím křesťanské hodnoty.
Syřané v Maďarsku každopádně nepotřebují žádnou pomoc, neboť většinou mají peníze, dodává biskup. Většina migrantů se podle něj navíc chová "arogantně a cynicky".
Jak poznamenává německý magazín Der Spiegel, Kiss-Rigó tak stojí v jedné řadě s maďarským prezidentem Viktorem Orbánem, který sám sebe označil za ochránce křesťanských hodnot v Evropě, čímž také ospravedlňuje svůj tvrdý kurs proti migrantům.
"S ministerským předsedou plně souhlasím," řekl Kiss-Rigó, kterého papež jmenoval biskupem před devíti lety. František podle něj nezná skutečnou situaci.