Ve čtvrtečních parlamentních volbách ve Skotsku těsně vyhrála separatistická Skotská národní strana (SNP). Deset let po triumfálním nástupu Tonyho Blaira k moci utrpěla jeho labouristická strana ve čtvrtečních regionálních volbách citelné ztráty i ve Walesu a Anglii. Vyplynulo to z konečných výsledků, které v pátek večer zveřejnila britská zpravodajská stanice BBC.
Labouristé ve Skotsku ztratili svou padesátiletou parlamentní převahu. SNP slíbila uspořádat do roku 2010 referendum o osamostatnění Skotska. Její vítězství je však velmi těsné a separatisté budou nejspíš muset přistoupit na kompromisy v rámci koaličních jednání a budou jen těžko prosazovat své radikální postoje v místním parlamentu.
Ve Skotsku byl volební souboj do posledních chvil velmi vyrovnaný a také výsledek je těsný; ze 129 parlamentních křesel jich obdržela SNP 47 a Labouristická strana 46. Zbylá místa v autonomním parlamentu si rozebrala pětice menších stran.
Šéf SNP Alex Salmond uvítal výsledky tvrzením, že "ve skotské politice vane vítr změn".
Vítězství SNP podle místních pozorovatelů vážně poškozuje labouristickou vládu, která přes varování konzervativní opozice prosadila v minulých letech větší autonomii Skotska a jejíž očekávaný nový premiér Gordon Brown je Skot, který aktivně vystupuje proti SNS.
Čtvrteční volby ve Skotsku byly přitom poznamenány nezvykle velkým počtem neplatných hlasů a chyb při sčítání způsobených novým elektronickým sčítacím systémem. Podle agentury Reuters panují obavy, že vyřazeno muselo být až 100.000 hlasů; ústřední volební komise dnes oznámila, že provede "úplné, nezávislé vyšetření" skotských voleb.
BBC usoudila, že celkový obraz pro labouristy není dobrý, zvláště s ohledem na historicky nejhorší výsledky strany ve Walesu a ve Skotsku.
Ve Walesu labouristé sice opět vyhráli, ale ztratili poslanecká místa, nebudou moci vládnout sami a budou muset hledat koalici. Z 60 míst v místním parlamentu jich obsadili jen 26.
Ve volbách do místních zastupitelstev v Anglii přišli labouristé o desítku jimi dosud spravovaných míst, naopak opoziční konzervativci jich na 40 nově získali a potvrdili a posílili tak svou dosavadní převahu v místních zastupitelstvech v Anglii.
"Jsou to ohromné výsledky a myslím si, že na jejich základě lze skutečně něco budovat a jít vpřed, je to vzrušující," radoval se šéf konzervativců David Cameron, který doufá, že v příštích parlamentních volbách ukončí dlouholetou vládu labouristů v zemi.
Blair, který má příští týden oznámit odchod z čela vlády a předat žezlo jinému stranickému kolegovi, však usoudil, že se nekonal opozicí avizovaný "průlom konzervativců" a že "výsledky jsou skvělým odrazovým můstkem pro parlamentní volby, které se mají konat v roce 2009, nebo 2010.
Foto: ČTK/AP