Srbská uprchlická centra jsou přeplněná, upozornil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací je v zemi přes sedm tisíc migrantů. "Všechna centra jsou plná," uvedl mluvčí UNHCR s tím, že zatím není jasné, zda Srbsko kapacitu zvýší.
Nejméně sedm tisíc migrantů - převážně z Afghánistánu, Iráku a Sýrie - je zablokováno v Srbsku, jež není dostatečně vybaveno na to, aby se o ně postaralo z finančního i humanitárního hlediska. Přitom jen málo z nich chce v zemi zůstat.
Uzavření takzvané balkánské trasy sice zmírnilo příliv migrantů do bohatších evropských zemí, nicméně podle humanitárních organizací do Srbska nadále každodenně dorazí více než sto nových migrantů. Asi jen dvacet z nich má povolení cestovat do Maďarska, které je jako jediné ze sousedních zemí v bezvízovém schengenském prostoru. Podle mluvčí humanitární organizace na pomoc dětským uprchlíkům Save the Children asi polovinu z těchto migrantů tvoří děti, každé desáté je prý bez doprovodu.
Srbsko se zavázalo poskytnout migrantům šest tisíc lůžek. Tomuto počtu se přiblížilo, ale vzhledem ke krizové situaci požádalo EU o pomoc.
Skladiště v centru Bělehradu, které postrádá základní vybavení, ubytovává asi tisíc mužů. Ženy a děti byly prioritně přijaty do oficiálních uprchlických táborů. Mnoho migrantů se však zdráhá stát se součástí systému. Obávají se, že jim to ztíží cestu dál do Evropy.
Vzhledem k tomu, že krátká chorvatská hranice se Srbskem byla před několika měsíci zatarasena a před tou maďarskou, která je obehnána plotem s ostnatými dráty, se tvoří dlouhé fronty čekajících migrantů, se mnoho lidí obrací na převaděče. V pondělí srbské úřady objevily v nákladním vozu 77 migrantů. Ve čtvrtek tři migranti z Afghánistánu, včetně jednoho dítěte, zemřeli při dopravní nehodě. Řidič, který je podezřelý z pašování osob přes hranice, z místa utekl.