Ananas jako umělecké dílo? Student z Velké Británii Ruairi Gray (22) koupil za jednu libru ananas, který následně "zapomněl" na umělecké výstavě univerzity Aberdeen. Když se o pár dní vrátil zpět, zůstal v šoku. Ve skleněné vitríně byl umístěn ananas, který tam z legrace nechal ležet. Exotické ovoce bylo bráno jako umělecké vyjádření, jež obdivoval nespočet návštěvníků expozice. Informaci uvedl web The Independent.
Britskému studentovi se podařilo prorazit v umění. Ruairi Gray, který studuje obor podnikových informačních technologií na univerzitě Roberta Gordona v Aberdeenu, za jednu libru koupil ananas. Později společně s kamarádem Lloydem Jackem navštívil výstavu Look Again, která se konala v prostorách univerzity, a "omylem" tam toto exotické ovoce zapomněli. Oba studenti doufali, že jejich vtípek bude brán jako umělecké dílo a bude zařazen do expozice.
"Viděl jsem prázdný stojan určený pro nějaký exponát. Rozhodl jsem se, že tam položím ovoce a uvidím, jak lidé budou reagovat," uvedl Gray. Když se o čtyři dny oba mladíci vrátili na místo "činu", zůstali stát v úžasu. Jejich ananas byl skutečně zařazen do výstavy, navíc byl umístěn do skleněné vitríny a kolem byla spousta obdivovatelů.
"Později jsme přišli a uviděli ovoce ve vitríně. Byla to ta nejvtipnější věc za celý rok. Můj vedoucí ananas uviděl a nemohl uvěřit vlastním očím. Dokonce se ptal uměleckého lektora, jestli nejde o vtip," dodal Gray pobaveně.
Záhada kolem ananasu
Nikdo ale neví, jak se exotické ovoce dostalo do skleněné vitríny. "Netuším, jak se tam dostal. Já jsem ho tam nedala, protože jsem alergická na ananas," uvedla Natalie Kerrová, kulturní asistentka festivalu. Je to pro ni velká záhada, neboť aby ke zvednutí těžké skleněné vitríny, je zapotřebí dvou lidí. "Ovoce je ale stále k vidění, protože výstavě dodává hravost a originálnost," uvedla Kerrová.
Podobný žert se také stal v minulém roce, kdy sedmnáctiletý mladík položil brýle na podlahu v muzeu moderního umění v San Francisku. Brzy místo obklopili nadšení návštěvníci a brýle na podlaze začali fotografovat a obdivovat. Podobně i další "umělec" jménem Khayatan, který měl stejný úspěch se "zapomenutou" basebalovou čepicí. "Souhlasím, že moderní umění může být někdy bráno spíše jako vtip. Na druhou stranu je to způsob, který utváří naší kreativitu," prohlásil tehdy.