Evropský parlament chce pokračovat v ratifikaci lisabonské smlouvy, navzdory tomu, že ji v referendu odmítli irští voliči. Vyplývá to z projevů předsedů nejsilnějších parlamentních frakcí, které dnes přednesli ve Štrasburku. Proti nástupci euroústavy se na dnešním vypjatém jednání postavili hlavně britští euroskeptičtí poslanci.
Ti se oblékli do mikin s nápisem "respektujte irskou volbu".
Přidali se k nim ovšem i další zákonodárci, například český europoslanec Vladimír Železný.
"Nesmíme být pasivní a nesmíme se vrátit do situace, kdy všichni mluvili o krizi," řekl před poslanci předseda Evropské komise José Barroso. Kromě volání po pokračování celého ratifikačního procesu ovšem hned z několika politických frakcí zazněly výzvy k budování více sociální Evropy.
"Nemůžeme lépe zajisti mír v Evropě, pokud nebudeme budovat sociální Evropu," uvedl šéf socialistické frakce, německý europoslanec Martin Schulz. Ten svaloval vinu nejen na irské voliče, ale například i na liberální a středopravicové premiéry členských států, kterých je prý 21.
Schulz si za svá slova vysloužil ostrou kritiku euroskeptických zákonodárců. "Je to prostě nový EU nacionalismus, což je ten nejnebezpečnější jev od roku 1945," řekl britský europoslanec Nigel Farage. Podpořil jej i jeho kolega a krajan Ashley Mote, podle nějž ti, kteří mluví o pokračování ratifikace, představují "aroganci nepředstavitelných rozměrů". "Lidé jsou páni a ne vy" doplnil.
Železný Schulze zase obvinil, že peskoval malé členské státy s tradiční německou velmocenskou arogancí. "Češi ji (lisabonskou smlouvu) s ochotou pohřbí," dodal s tím, že nástupce euroústavy otvírá po 60 letech cestu k tomu, aby se sudetští Němci hlásili o majetky, o něž přišli po druhé světové válce.
Irský europoslanec Brian Crowley ovšem euroskeptiky obvinil, že mikinami, které si na jednání parlamentu navlékli, prokazují neúctu a nereprezentují Iry. "Proč používají irskou vlajku? Dávají si ji na stůl a na ni si pak dají pivo," řekl. Podle předsedy Evropské komise tábor odpůrců lisabonské smlouvy celé diskusi jen přidává "barvy", ale v celém parlamentu je prý patrná shoda na pokračování v ratifikaci.
Barroso rovněž vyzýval, aby diskuse o nástupci odmítnuté euroústavy nezastínila další, neméně důležité problémy. Unie by se podle něj měla zaměřit na boj s rekordními cenami paliva či potravin. "Měli bychom pokračovat s našimi projekty, aby si lidé uvědomili, že Evropa je důležitější než kdy jindy," dodal.
Právě rostoucí ceny měly být původně hlavním tématem summitu EU, který se uskuteční ve čtvrtek a v pátek v Bruselu. Irské "ne" ale nejspíš jednání značně ovlivní ve prospěch debaty o osudu lisabonské smlouvy.
Předseda Evropské komise dnes ovšem v parlamentu musel rovněž odrážet útoky spíše levicových poslanců na irského eurokomisaře pro vnitřní trh Charlieho McCreevyho, který před nedávnem prohlásil, že lisabonskou smlouvu nikdy nečetl. Barroso prý sice nepovažuje toto prohlášení za příliš šťastné, ale zároveň upozornil, že McCreevy ve svém volebním okrsku zorganizoval volební kampaň na podporu smlouvy, která nakonec byla úspěšná, protože právě v tomto okrsku zvítězili její zastánci.
Pozornost se ovšem stále více obrací i k dalším zemím, které smlouvu dosud neratifikovaly, mimo jiné i k Česku. Prezident Václav Klaus po irském referendu řekl, že ratifikace skončila, a premiér Mirek Topolánek zase v úterý uvedl, že smlouva nevstoupí v platnost. Stejně se dnes v parlamentu vyjádřil i europoslanecký klub ODS.
"Europoslanecký klub ODS připomíná, že neschválení lisabonské smlouvy jedním z členských států znamená, že tato smlouva nemůže vstoupit v platnost," uvedli zákonodárci v prohlášením.
Proti české vládní straně v plénu parlamentu zase vystoupil sociálnědemokratický europoslanec Libor Rouček. "Chtěl bych, aby povinnost ratifikace byla připomenuta zvláště českému premiérovi Mirkovi Topolánkovi, který podobně jako český prezident tvrdí, že lisabonská smlouva je mrtvá a že jí nemá cenu dále ratifikovat," dodal.
Foto: Profimedia a tisková služa EP