Vyjednávací maraton: Tsipras slíbil Merkelové nové návrhy

Zahraničí
6. 7. 2015 16:10
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Řecký premiér Alexis Tsipras.

Jasná většina Řeků v nedělním referendu odmítla reformy navržené zahraničními věřiteli, kteří po zadlužené zemi žádali další rozpočtové úspory výměnou za akutně potřebnou finanční pomoc. Řecký premiér Alexis Tsipras, jehož vláda požadavky věřitelů hlasitě odmítala, telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a souhlasil s tím, že na úterním summitu v Bruselu představí nový návrh týkající se získání finanční pomoci. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na nejmenovaného řeckého vládního představitele.

Vítězství levicové vlády premiéra Tsiprase může nyní situaci jihoevropské země hluboce zasažené pět let trvající hospodářskou krizí dále zkomplikovat. Atény chtějí se zástupci eurozóny jednat o přísunu peněz a odpisu dluhů, aby odvrátily hrozící bankrot, ale jejich evropští partneři se k úspěchu vyjednávání stavějí spíše skepticky.

Většina Řeků v nedělním referendu odmítla reformy navržené věřiteli.Tsipras v pondělí telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a souhlasil s tím, že na úterním summitu v Bruselu představí nový návrh týkající se získání finanční pomoci. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na nejmenovaného řeckého vládního představitele. Žádné další podrobnosti o telefonátu ale neuvedly.

O výsledcích řeckého referenda budou v pondělí v Paříži jednat francouzský prezident François Hollande a právě německá kancléřka Angela Merkelová. Řecký premiér nyní v Aténách spolu s vůdci řeckých politických stran vyjednává o obsazení ministerstva financí poté, co Janis Varufakis ráno oznámil, že odstupuje.

Proti návrhu věřitelů se v řeckém plebiscitu postavilo 61,31 procenta voličů a evropští politici v prvních reakcích hovořili pouze o tom, že demokratické rozhodnutí obyvatel berou na vědomí. Zároveň však dali na srozuměnou, že referendum problémy zadluženého Řecka nijak neřeší. Také podle analytiků se pozice Tsiprasovy vlády referendem spíše zhorší. 

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis řekl, že výsledek referenda "zvětšil propast mezi Řeckem a ostatními zeměmi eurozóny". Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem jej označil za "velmi politováníhodný pro budoucnost Řecka". "Jsme v obtížné situaci. Lidé v Řecku řekli NE, ale 18 dalších členů eurozóny s návrhy, které Řekové odmítli, souhlasilo," komentoval dění předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande.

Někteří evropští lídři dokonce otevřeně mluví o tom, že Řekové v podstatě rozhodli o svém odchodu z eurozóny. Slovenský ministr financí Peter Kažimír míní, že takzvaný Grexit se nyní zdá jako realistický scénář. Český premiér Bohuslav Sobotka zase uvedl, že "je téměř nemožné držet Řeky v eurozóně proti jejich vůli".

O výsledcích hlasování bude euroskupina jednat v Bruselu v úterý. Schůzka se uskuteční před summitem zemí eurozóny, který na úterní večer svolal předseda Evropské rady Donald Tusk. Ani jednoho ze setkání se  nezúčastní dosavadní ministr financí Janis Varufakis, který v pondělí rezignoval, podle svých slov zejména proto, aby jednání usnadnil. Varufakis měl totiž poměrně napjaté vztahy s dalšími ministry eurozóny a už dříve kvůli tomu skončil i v roli hlavního řeckého vyjednávače.

"Ministři očekávají nové návrhy ze strany řeckých úřadů," uvedla euroskupina ve svém prohlášení. "Nyní je na řecké vládě, aby vysvětlila, co výsledek referenda znamená v praxi," řekl finský ministr financí Alexander Stubb.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ČTK/AP , ZUMA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ