Výsledkem referenda, které skončilo ve Švýcarsku, je odmítnutí vyššího zdanění nejbohatších. Švýcaři zároveň podpořili rázné a automatické vyhoštění cizinců, kteří se dopustili závažných trestných činů. Vyjadřovali se souběžně ke dvěma na sobě nezávislým návrhům, více jich podpořilo přísnější z nich.
S návrhem na vyšší zdanění nejbohatších souhlasilo jen 42 procent voličů. Proti se jich stavělo 58 procent. Odhady výsledků tak neodpovídají předvolebním průzkumům, podle nichž mezi Švýcary mírně převažovali stoupenci vyšších daní pro nejzámožnější.
Návrh předpokládal, že lidé s příjmem nad 250 tisíc švýcarských franků ročně (4,6 milionu korun) budou platit daň nejméně 22 procent. Dosud tomu tak v některých švýcarských kantonech není.
Pryč s kriminálníky z ciziny
Voliči zároveň hlasovali ještě o jednom návrhu, a to automatickém vyhoštění cizinců, kteří se dopustili závažných trestných činů. Švýcaři měli na výběr ze dvou variant a vybrali si v referendu tu přísnější. Mírnější vládní podobu opatření proti přistěhovalcům získal většinovou podporu jen v šesti frankofonních kantonech. Ve zbývajících dvaceti kantonech švýcarské konfederace liberálnější návrh neuspěl. Odmítly ho nejen německojazyčné, ale i italskojazyčné regiony, které vesměs výrazně podpořily přísnější návrh.
Přísnější varianta zákona o vyhošťování, kterou představila populistická Švýcarská lidová strana (SVP), předpokládá automatické vyhoštění každého cizince, kterého švýcarský soud uzná vinným z úmyslného zabití, znásilnění, loupeže, obchodu s lidmi nebo drogami, vloupání a ze zneužití sociální pomoci. Mírnější varianta podporovaná centristickými vládními stranami navrhovala, že by se o vyhoštění rozhodlo individuálně pro každý případ na základě výše trestu, ne podle kvalifikace trestných činů.
Anketa:
Hlasovali byste stejně jako Švýcaři proti vyššímu zdanění nejbohatších?
Přísné opatření
Vypovídání imigrantů za porušení zákona umožňují za určitých podmínek již současné švýcarské zákony. Schválený návrh SVP však jde dále tím, že odebrání práva pobytu následuje u odsouzených za jmenované delikty automaticky, aniž by se brala na zřetel reálná závažnost těchto deliktů pro společnost. Odpůrci například poukazovali na to, že přísnější návrh staví delikty jako vraždu, ozbrojené přepadení, znásilnění či únos na stejnou úroveň jako "zneužití sociální pomoci", protože i to má být důvodem k vysídlení.
Odborníci předpokládají, že prosazení návrhu schváleného referendem do formy zákona může trvat až pět let, protože vítězná SVP nejeví zatím žádnou ochotu ke kompromisnějším formulacím. Poukazují i na to, že opatření mohou právně narazit na dohody o volném pohybu osob s Evropskou unií. Výhrady vyjadřují ve Švýcarsku také církve.